Sözde otele baskın

Vartan ve hüsran
Van'da yedi yıldır kilim pazarlayan Amerikalı Victor Bedoyan'ın turistik otel girişimi duvara çarptı. Bedoyan, 'Vartan' (Ermenice 'zafer') adlı oteli için bir hafta önce Turizm Bakanlığı'ndan işletme belgesi ve iki yıldızlı plaket aldı. Bakanlık belgeyi aynı hafta içinde iptal etti.
Bakanlık savunması
Bedoyan, "1 milyon dolar harcadım, olayı AİHM'ye götürüp kararı bekleyeceğim" dedi. Söz konusu belgelerin isim ya da ulus gözetilmeden verildiğini söyleyen Turizm Bakanı Mumcu, iptal nedeninin, Bedoyan'ın binada yaptığı belgeye aykırı düzenlemeler olduğunu belirtti.
Haber: OSMAN BEKLEYEN / Arşivi

VAN - Ermeni asıllı Amerikalı Victor Bedoyan'ın Van'daki 1 milyon dolarlık yatırımı, Turizm Bakanlığı'na tosladı. Bakanlık, Bedoyan'ın iki ay önce satın alıp, Ermenice 'zafer' anlamına gelen 'Vartan' adıyla açtığı iki yıldızlı otele
bir hafta önce işletme belgesi verdi ve hemen arkasından da iptal etti. Bütün hukuki yolları denemekte kararlı olan Bedoyan ise "Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne dava açacağım, dava bitene kadar da Van'dayım" dedi.
Bakanlık kararsız!
Amerika'dan yedi yıl önce Van'a gelerek açtığı mağazada kilim pazarlayan Bedoyan, İrfan Baştuğ Caddesi'nde turistik Sirhan Oteli'ni iki ay önce satın aldı. Bedoyan, beş katlı otelde restorasyon yaptıktan sonra, sahibi olduğu 'VK Enter Prises Turizm İç ve Dış Tic. Ltd. Şti.' adına işletme belgesi almak için Turizm Bakanlığı'na başvurdu. Bakanlıkça başvurusu
olumlu karşılanan Bedoyan'a, Vartan Oteli'nin işletmesi için bir hafta önce 2 yıldızlı plaketle işletme belgesi verildi. Ancak hemen ardından da Turizm Bakanlığı, Van Valiliği'ne bir yazı göndererek, Vartan Oteli'nin işletme belgesinin iptal edildiğini, yıldızlı plaket ve belgenin geri alınmasını istedi.
Bu yazı üzerine önceki akşam Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şube Müdürü Bayram İnce ve Turizm İl Müdürlüğü'nden bir görevli, Vartan Oteli'ne giderek kararı Bedoyan'a tebliğ etti. Victor Bedoyan, görevlilerle bir süre tartıştı ve ardından ABD Adana Konsolosluğu ile yaptığı telefon görüşmesinden sonra kapıda asılı yıldızlı plaketi söküp, belgeyle birlikte Emniyet görevlilerine teslim etti.
'Buraya turist gelmez'
Amacının Van'a turizm açısından katkıda bulunmak ve bu alanda iş yapmak olduğunu belirten Bedoyan, işletme belgesinin iptalini anlayamadığını söyledi. Kararı tebliğ için gelen polislerin, oteldeki turistleri dışarı çıkardığını söyleyen Bedoyan, şöyle devam etti:
"Bu hem bizim, hem de Türkiye açısından kötü bir görüntü oluşturdu. Biz buralara yabancı sermayenin gelmesi için önayak olmak istedik. Bu otel için 1 milyon dolar harcadık. Amacımız turizmi geliştirmek. Bize Ermeni diyorlar, oysa biz Amerikalıyız. Bu şekilde uygulama yapılırsa ve baskı uygulanırsa, buraya turist gelmez. Ben hukuki yönden tüm yolları deneyeceğim."