Sözleşmeli din dersi: Alevi'nin elinden yemek yenmez!

Sözleşmeli din dersi: Alevi'nin elinden yemek yenmez!
Sözleşmeli din dersi: Alevi'nin elinden yemek yenmez!
Mersin Gazipaşa Ortaokulu'nda sözleşmeli olarak görev yapan din kültürü dersi öğretmeninin, "Alevilerin ellerinden yemek yenmez" dediği öne sürüldü.

Cumhuriyet'ten Abidin Yağmur'un haberine göre din kültürü dersi sırasında kurban ibadeti anlatılırken bir öğrenci ailesinin farklı bir zamanda kurban kestiğini söyledi.
Bunun üzerine öğretmen M.K, “Senin ailen Alevidir o zaman ” dedi ve Alevilerin Müslüman olmadığını söyledi. Öğretmen M.K. ile öğrenciler arasındaki Alevilik konuşmaları daha sonra da sürdü. Bir başka derste M.K, “Alevilerin ellerinden yemek yenmez” gibi ifadeler kullanınca öğrenciler tepki gösterdi. Öğrencilerin durumu ailelerine anlatması üzerine aileler öğretmen M.K. hakkında okula şikâyette bulundu. Velilerin ve bazı öğretmenlerin imzalı dilekçesine rağmen M.K. derslere girmeye devam edince bir grup öğrenci velisi dün okula giderek okul idarecilerine kaygılarını aktardı.
Bunun üzerine veliler ve idareciler Akdeniz İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne giderek dilekçelerinin gereğinin yapılması talebini yineledi. Bunun üzerine ilçe milli eğitim müdürlüğü M.K’nin sözleşmesini feshetti ve okulla ilişiğini kesti. 

KISA ZAMANDA ÜÇÜNCÜ OLAY

Mersin'de yaşanan olaya benzer olaylar kısa süre önce iki ilde daha meydana gelmişti. Gemlik Endüstri Meslek Lisesi'nde din felsefesi konusunu anlatan bir felsefe öğretmeni Alevilikle ilgili, "Ali'ye Allah diye taparlar. Bazıları da peygamber kabul ederler. Onlar mum söndü yaparlar" demiş, bu sözler Alevilerden büyük tepki çekmişti.
İstanbul Fatih Davutpaşa Lisesi'nde de din öğretmeni, ders sırasında tahtaya "Sapkınlar" ve "Doğru yoldakiler" şeklinde iki yol çizip Hristiyan, Musevi ve Alevileri sapkın olmakla suçlamıştı.


  http://www.radikal.com.tr/1129907112990723

  YORUMLAR
  (23 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  öğretmen - turg

  böyle birşey söylemişse bana göre o kişinin öğretmenliği tartışılır, dini aşagılayan piyanist de ayıp etmişdir, sanaatcıların daha hassas olduğunu zannederdim

  Bu da bir şey mi... - palil

  Benim görev yaptığım üniversitede bir yardımcı doçent bana alevilerin zeka yönünden geri olduklarını bunun nedeninin yüzyıllardır kapalı toplum olarak yaşamaları ve akraba evlilikleri yapmalarından kaynaklandığını bizzat bana söylemiştir..Mum söndü, sünnetsiz, yedi tane öldür cennete gidersin..vs gibi şeyler duymuştum ama bu derece ilme ? dayalı bir yorum karşısında kendimi zenci,çingene, yahudi gibi hissettim o an..

  sözlesmeli din dersi: alievilerin elinden... - miskin2

  peki bu kisi veya kisiler neden yargilanmiyorlar ceza almiyorlar,bir kisi ironik, mecazi olarak düsüncelerini ifade etti diye cezalandiriliyor. bu hareketler ülkede birligi ve beraberligi bozar ve daha cok acilimlara tanik olur.hani derlerdi ya eller aya biz yaya ne degistiki o zamandan bu zamana.yok cag atlamisiz yok böyük türkiye olmusuz yok refah ülke olacagiz böylemi?kargalar bile gülermis.bizler ancak kendimizi kandiririz birakin cocugu.

  Hayyamin yolunda - bilgekagan

  Fazil Sayin tweeterda yazdiklarini onaylayan arkadaslar bu konuyu da fikir ozgurlugu baglaminda dusunebiliyorlar mi acaba???? Yoksa belli bir inanc kesimine hakaret normal mi sariliyor?

  kaymakamlar sıraya girdi - demlicay2011

  küçük altınlar kermeslere katılmalar adeta birbirleriyle yarışıyorlar. düzenin adamları. bunların kafasında demokrasi yok. bunların kafasında dinde yok. olsaydı böyle rezil hallere düşmezlerdi. iyiki mekke bunların elinde değil. şükür etmek gerek. türk sünnileri islamiyete hakim olursa islam büyük zarar görür. mısır ve irandaki islam üniversitelerindeki müfredatıda beğenmiyor bunlar. bunlar tescilli yobaz takımıdır.

  Sabret !Seni yakında müdür yaparlar. - mavi ve beyaz

  Bu öğretmen etiketli cahil mü-min olduğunu mu sanıyor.Ben alevi değilim ama velakin seninle aynı cennette bile yaşamak istemem doğrusu

  Yemeğine bir avuç biber atacağım - pekmez_2042

  Bu öğretmenin yemeğine bir avuç biber bir avuç tuz atmalı ve 3 gün susuz bırakmalı..Sonra da alevi biriyle kendine su yemek göndermeli..bakalım yiyor mu içiyor mu? Bu kendi inancını ötekinden üstünde tutan gafiller her daim iktidara sırtlarını dayayıp rahatça konuşurlar.