Sözlü mesajlar adreslerine ulaştı, Ankara memnun

Haber: DENİZ ZEYREK - deniz.zeyrek@radikal.com.tr / Arşivi

İmralı’da tutuklu bulunan Abdullah Öcalan’ın ikinci BDP heyetiyle görüşmesi büyük ses getirirken, Öcalan’ın esas mesajları sözlü olarak gerekli adreslere ulaştı. Öcalan’ın BDP’lilere verdiği mesajlardan memnun kalan Ankara ’nın beklentisi, Öcalan ve PKK ile sürdürülen görüşmelerin Mart sonunda eylemsizlikten daha olgunlaşmış bir meyve vermesi yönünde. PKK’nın elindeki devlet görevlilerini bırakması, Türkiye kamuoyundaki psikolojik ortamı çözüm sürecinin lehine güçlendirebilir.

BDP kanadı sessiz

İmralı’ya Öcalan ile görüşmeye giden ekip dün adeta kayboldu. Sırrı Süreyya Önder ile Altan Tan’ın telefonları 48 saat boyunca ‘kapsama alanı dışında’ydı. Pervin Buldan ise telefonunu kızına bırakmıştı. Bu sessizliğin bugün BDP yönetimi ve TBMM grubu ile yapılacak değerlendirmeden sonra bozulması, BDP’lilerin kamuoyuna Öcalan’ın mesajlarının bir bölümünü açıklaması bekleniyor.
Öcalan ile BDP heyetinin 4 saati aşan görüşmesinin deşifreleri, Ankara’daki konuyla ilgili sınırlı sayıdaki yetkiliye dün ulaştırıldı. Öcalan’ın MİT ile yaptığı görüşmelerde ortaya koyduğu tavrı ve verdiği mesajları BDP’lilere de vermesi, Ankara’da ‘sürecin olumlu seyrettiğinin göstergesi’ olarak değerlendirdi. Öcalan, BDP heyetinden bir hafta önce adaya gelen ve kendisiyle iki gün boyunca görüşen MİT yöneticilerine daha kapsamlı mesajlar vermişti ve MİT sözkonusu mesajları sözlü olarak Avrupa’da ve Erbil’de ‘muhataplarına’ iletmişti.

Eylemsizlikten ileri adım

Öcalan’ın mesajlarının bir hafta içinde yazılı olarak da gerekli adreslere iletilmesi hedefleniyor. Bir yetkili, PKK’nın kış üslenmesini sonlandırıp saldırılarına başladığı Nevruz’un önemli bir milat olduğuna dikkat çekerken, Öcalan’ın hem MİT heyetine hem de kendisini ziyaret eden BDP’lilere bu konuda aynı mesajı verdiği ve eylemsizlik çağrısına hazırlandığı öğrenildi. Üst düzey bir yetkilinin aktardığına göre, Öcalan beklenenden daha kısa bir vadede eylemsizlikten daha ileri bir adım atılmasını isteyebilir. Bu adımın PKK’lılara yönelik ‘Türkiye’yi terket’ çağrısı olabileceği ifade ediliyor.

Beş görevlinin özgürlüğü

Öcalan’ın PKK’nın elindeki devlet görevlilerinin serbest bırakılmasına ilişkin çağrısı PKK’da karşılığını bulmuş. PKK ile istihbarat bu işlemin detayları için hazırlık yapıyor. Ankara’daki genel kanı, böyle bir adımın, Türkiye kamuoyundaki psikolojik algıyı etkileyeceği ve sürece büyük bir katkıda bulunacağı yönünde.
Ankara’dan önemli bir isim, Pervin Buldan’ın “PKK’nın elinde tutsaklar var, devletin de elinde tutsaklar var” sözlerinin sürece zarar verecek türden sözler olduğunu vurgulayarak “Biri eşkiyalıkla kaçırılmış devlet görevlisi, diğeri hukuk çerçevesinde yargı önünde. Terazinin bir kefesine birini, diğerine ötekini koyan bu yaklaşımlar sürece sadece zarar verir” yorumunu yaptı.