@ismailsaymaz

Sözlü talimatı kim verdi?

Sözlü talimatı kim verdi?
Sözlü talimatı kim verdi?
Ali İsmail Korkmaz'ın öldürüldüğü yerde 40 polisin 'sözlü talimatla görev yaptığı' anlaşıldı. Talimatı veren 'müdür'ün kim olduğu araştırılmadı.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Eskişehir’de Ali İsmail Korkmaz’ın öldürülmesine ilişkin açılan davada, 40 kadar Terörle Mücadele Şubesi görevlisinin yazılı değil, sözlü talimatla görevlendirildiği ortaya çıktı. Sözlü talimatı verenin kim olduğu araştırılmazken sanık polis Hüseyin Engin, “Şube müdürümüz sağa git, sola git şeklinde talimat veriyordu” demesine rağmen bu kişinin ifadesi alınmadı.
4’ü polis 8 sanık
Eskişehir 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianamede 8 kişilik sanık listesinin 4’ü polis. Polislerden yalnızca biri, Korkmaz’ın kafasına tekme attığı görülen Mevlüt Saldoğan, tutuklu yargılanıyor.
Ek klasörlere giren resmi yazışma ve ifade tutanaklarına göre, sanık polislerin 4’ü de Eskişehir Emniyeti Terörle Mücadele Şubesi’nden. 4 polisin aralarında olduğu 40 kadar TEM görevlisinin o gün ‘ sivil kıyafetli’ hareket ettiği, bu polislerin yazılı değil, sözlü talimat aldıkları ve bu talimatın çerçevesinin olmadığı ortaya çıktı.
Eskişehir Emniyeti’nin 26 Temmuz tarihli evrakında, polisler için “Emniyet tedbirlerinde sözlü talimatlar doğrultusunda görevlendirilmişler” denildi. Sanık polislerden Şaban Gökpunar, ifadesinde “Yaklaşık 40 kişiydik. Bizim görevimiz Yunus Emre Caddesi’nde sağlı sollu ikiye ayrılarak Çevik Kuvvet’in arkasında gözaltına alınan kimse varsa onlara müdahale ederek gözaltına almaktı” dedi.
Hüseyin Engin de “Sabit bir görevimiz olmadığı için talimatı veren şube müdürümüz sağa git sola git şeklinde talimat veriyordu. İşbölümüne ilişkin olay günü kimin nerede görev yaptığına dair yazılı bir talimat yoktu” derken Yalçın Akbulut ‘şifai görevlendirilme üzerine’ ve Mevlüt Saldoğan da ‘sözlü talimat ve gerek duyulması üzerine’ görev aldığını anlattı. Buna rağmen talimat veren ‘şube müdürü’nün kimliği saptanmadı, ifadesi alınmadı.
‘Yazılı talimat’ böyle ama...
Öte yandan Ali İsmail Korkmaz’ın da dövüldüğü 2 Haziran’daki eylemlerden önce Eskişehir Emniyeti’nin bir hareket planı hazırladığı da ortaya çıktı. 2 sayfalık planda şöyle deniliyor:
“Görevli ekipler ve personel sorumlu müdürün vereceği talimat doğrultusunda hareket edecek, ferdi değil toplu müdahale yapılacak, orantılı güç kullanılacak, aşırı güç kullanımından kaçınılacak, meşru müdafaa şartları haricinde kesinlikle cop ve silah kullanılmayacak, polis-halk ve polis-basın ilişkilerinin zedelenmemesine özen gösterilecek, sözlü emirlere riayet edilecek.”