SP'de harem selamlık mitingi

Saadet Partisi'nin (SP) ABD ve İsrail'i protesto için düzenlediği, yaklaşık 20 bin kişinin katıldığı 'Zalimlere Lanet Mitingi'nde kadınlar ve erkekler arasına şerit gerildi, Arapça yazılı yeşil bayraklar taşındı.

İSTANBUL - Saadet Partisi'nin (SP) ABD ve İsrail'i protesto için düzenlediği, yaklaşık 20 bin kişinin katıldığı 'Zalimlere Lanet Mitingi'nde kadınlar ve erkekler arasına şerit gerildi, Arapça yazılı yeşil bayraklar taşındı.
Türbanlı ve çarşaflı kadınların yoğunluğu dikkat çekerken, kimi erkekler alanın kenarında topluca namaz kıldı. İslami müziklerin seslendirildiği mitingde, kendisine 'Kaldıraç' adını veren kızlı erkekli bir sol grup, erkekler bölümünde yerini aldı ve 'İşçi Gazetesi' adlı yayın organlarını sattı. Bu arada, bu grubun tel örgülere astığı Che Guevera'nın beş afişi, SP'nin bayrakları arasında dikkat çekti. Kimi gruplar tekbir getirerek, İsrail ve ABD bayraklarını, Bush'un kuklasını ateşe verdi.
Erbakan'dan 'Haçlı seferi' benzetmesi
Bu sırada SP'li yetkililerce Arapça yazılı yeşil bayrakların indirilmesi üzerine gerginlik çıktı. 'Cenk, cihat, şehadet', 'Katil ABD, işbirlikçi AKP', 'Katil ABD, Ortadoğu'dan def ol' sloganı atılan eylemde, 'Kamyoncu kardeş, rızk Allah'tan', 'Irak'ın ateşi AKP'yi yakacak', 'Kâfirler için yaşasın cehennem' yazılı pankartlar ile Irak ve Çeçenya bayrakları taşındı.
SP Genel Başkanı Recai Kutan ve eski genel başkanı Necmettin Erbakan da birer konuşma yaptı. Erbakan, ABD'nin Irak'a operasyonunu Haçlı seferine benzetti, AKP'yi ise işgale ortak olmakla suçladı.