Spiegel: Sakra Almanya'daydı

Alman Der Spiegel dergisi, Türkiye'de İsrail yolcu gemilerine saldırı hazırlığındayken yakalanan Suriyeli Luai Sakra'nın, bir dönem Almanya'da yaşadığını yazdı.

BERLİN - Alman Der Spiegel dergisi, Türkiye'de İsrail yolcu gemilerine saldırı hazırlığındayken yakalanan Suriyeli Luai Sakra'nın, bir dönem Almanya'da yaşadığını yazdı. Derginin haberinde, Sakra'nın, Eylül 2000'de Almanya'dan iltica talebinde bulunduğu ve başvurusunun incelendiği dönemde eşi ve iki çocuğuyla Baden-Württemberg eyaletindeki Schramberg kentine yerleştiği belirtildi. İltica talebi reddedilen Sakra'nın, Freiburg İdare Mahkemesi'nde açtığı davayı da kaybetmesi üzerine, Temmuz 2001'de izini kaybettirdiği ifade edildi.
Sakra'nın Almanya'yla hâlâ irtibatı bulunduğu belirtilen haberde, Sakra'nın iki kız kardeşinin, daha önce Afganistan'daki eğitim kamplarını ziyaret eden, şimdi Almanya'nın güneyinde yaşayan ve Müslüman olan Alman Christian ve Matthias K. kardeşlerle evli oldukları kaydedildi. Irak'taki terörist Ebu Musab el-Zerkavi'yle ilişkisi olduğu tahmin edilen Sakra'nın, İstanbul'daki bombalı saldırıları da finanse ettiğinin sanıldığı belirtildi. Sakra'nın 2002'de Ürdün'de bir terör örgütü üyesi olduğu için gıyabında 15 yıl hapis cezasına çarptırıldığı, Suriye gizli servisini de ABD'deki 11 Eylül saldırılarından bir gün önce uyardığı, ancak bu bilginin saldırılardan kısa bir süre sonra ABD'ye ulaştığı kaydedildi.


    http://www.radikal.com.tr/7546777546770

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.