Sporcu olma mücadelesi

İspanya'da yapılan 2000 Sevilla Maratonu'nda dünya beşincisi olan Nihat Demir, önümüzdeki aylarda iki uluslararası yarışmaya katılmaya hazırlanıyor.
Haber: İSTEM ERDENER / Arşivi

İSTANBUL - İspanya'da yapılan 2000 Sevilla Maratonu'nda dünya beşincisi olan Nihat Demir, önümüzdeki aylarda iki uluslararası yarışmaya katılmaya hazırlanıyor. O, biraz şans, yeterince azim sahibi bir engelli. Ama en önemlisi özgüven ve disiplin aracılığıyla hayatın nasıl şekillenebileceğini gösteren bir örnek.
Dört çocuklu işçi bir ailenin ortanca oğlu Nihat, iki yaşında geçirdiği çocuk felci yüzünden koltuk değneklerine bağımlı hale gelmiş. Demir, o yıllarda ailesinin eksik etmediği ilgi ve desteğin biçimlendirdiği özgüven sayesinde eziklik hissetmediğini söylüyor. Ama Türkiye'de bir engelliye engel çıkaran bütün sorunları elbette o da yaşamış; okul merdivenleri, tuvaletler, otobüsler hâlâ günün 24 saati boyunca her an yoluna çıkan aksilikler hanesinde duruyor. Demir bu nedenle atletizme başlamadan önceki hayatı için "Açıkçası pek eğlenceli değildi" diyor. Lisede sporu çok sevmesine rağmen yapacak bir şey bulamayan Demir, o yıllarda tüm gayretini avukat olmaya yöneltmiş.
Tam vazgeçmişken...
Bu sıkıntılı dönemde, mahalleden gazeteci ağabeyi Cevat Önger, imdadına yetişmiş. Önger'in desteğiyle Bursa Belediyespor'da antrenmana başlayan Nihat Demir, iki yıl boyunca bir yandan yapabileceği sporlarla ilgili hocalardan bilgi edindiğini, bir yandan da Uludağ Üniversitesi Beden Eğitimi Bölümü öğrencileriyle dostluk kurduğunu anlatıyor.
Bursa Belediyespor'daki çalışmalarını hızlandıran Nihat Demir, Mudanya'da bir yarışmaya kendi imkânlarıyla katılıp 5 kilometre koşarak kendini gösterme şansı bulmuş. Ardından Samsun 19 Mayıs Maratonu'nda ilk birinciliğini elde etmiş. Bunu Türkiye'de 20'ye yakın yarışmada aldığı birincilikler ve sponsorluklar izlemiş. Ancak hayatına yön veren asıl zafer yurtdışından. Sponsorların desteğiyle gittiği İspanya'nın Sevilla kentindeki maratonda, dünya beşinciliğini elde eden Nihat Demir, artık uluslararası alanda da kendini kanıtlamış bir sporcu.
Maratonlarda kullandığı araç ise BJK Başkanı Serdar Bilgili'nin hediyesi. Demir, titanyumdan üretilmiş 10 bin dolarlık olağanüstü hafif araç ve ellerinin yardımıyla 40 kilometreye ulaştığında, o güne dek hiç tatmadığı duyguları tattığını söylüyor.
En kötü engel bakış açısı
27 yaşındaki sporcu, evli ve altı aylık bir kızı var. Genç sporcu şimdi 26 Nisan'da ABD'de düzenlenecek olan New Jersey Maratonu ile 6 Haziran'da Finlandiya'da düzenlenecek Paoma Nourmi Maratonu için hazırlanıyor. Fakat yine de biraz buruk:
"Yurt dışında sporda insan ayırt edilmiyor. Bizde ise engellilerin sporda ilerleyebilmesi için önce insanların bakış açılarının değişmesi gerek."