'SS' OHAL sınırını aştı

Olağanüstü Hal Bölgesi'nde (OHAL) uzun süreli gözaltıların yasal dayanağını oluşturan ve SS (sansür-sürgün) kararnamesi...
Haber: AHMET ŞIK / Arşivi

İSTANBUL - Olağanüstü Hal Bölgesi'nde (OHAL) uzun süreli gözaltıların yasal dayanağını oluşturan ve SS (sansür-sürgün) kararnamesi diye bilinen 430 sayılı Kanun Hükmünde Kararname, bölge dışında olan Van'da da uygulandı.
Yasadışı örgüte yardım ve yataklık suçu iddiasıyla tutuklanan Fehime Ete, tutukluluğunun 30. gününde Bitlis Cezaevi'nden alındıktan sonra 20 gün gözaltında tutuldu.
Fehime Ete, 21 Ekim 2001 günü Siirt'teki evinden gözaltına alındı. Soruşturma Van DGM'nin yetki alanında olduğu için Van İl Jandarma Alay Komutanlığı'nda sorgulanan Ete, TCY'nin 169. maddesi uyarınca 'Yasadışı örgüte yardım ve yataklık' suçlamasıyla, 25 Ekim'de tutuklandı. Avukat Bekir Kaya, 29 Kasım'da Bitlis Cezaevi'nde tutulan müvekkili Ete'yle görüşmek için cezaevine gitti. Ancak görevliler Kaya'ya, Ete'nin 25 Kasım'da Diyarbakır jandarması tarafından DGM emriyle sorguya götürüldüğünü söyledi. Bunun üzerine Kaya, Van DGM yedek üyeliğine itiraz etti.
Kaya itiraz dilekçesinde, Van'ın OHAL kapsamı dışında bulunduğunu hatırlatarak, uygulamanın yasa dışı olduğunu söyledi. Ancak itiraz reddedildi. Kaya, ilk 10 günün dolması üzerine süre uzatımı için yapılan başvuruya da itiraz etti. Yedek üyelik kabul etti ancak nöbetçi savcılık itiraz etti. 2 No'lu DGM heyeti de savcının itirazını yerinde bularak Ete için ikinci kez 10 günlük gözaltı kararı verdi. Ete, 20 gün gözaltında kaldıktan sonra güvenlik güçlerinin üçüncü uzatma talebi reddedilince cezaevine konuldu.
Yeri de bildirilmedi
Gözaltında tutulduğu süre içerisinde Ete'nin nerede olduğu konusunda da avukatlara bilgi verilmedi. Avukat Kaya'nın verdiği bilgiye göre, İHD avukatları 4 Aralık'ta Diyarbakır DGM Başsavcılığı'na müracaat ederek Ete'nin nerede tutulduğunu sordu. Ancak Başsavcı Şaban Ertürk imzasıyla verilen yanıtta,
"Ete'nin cezaevinden çıkarılmasına dair Diyarbakır DGM tarafından verilen bir karar yok" denildi.
Aynı gün Ete'nin nerede olduğuna ilişkin Van DGM'ye yapılan başvuruya ise, DGM Başsavcısı Muharrem Morgül'den, "Fehime Ete hakkında, 430 sayılı KHK uyarınca Van 2 No'lu DGM yedek üyeliğinin 25 Kasım 2001 günlü kararıyla 10 gün süreyle cezaevinden çıkarılmasına karar verilmiştir" yanıtı geldi. Ancak Ete'nin yeri belirtilmedi.
Diyarbakır'da 44 gün
Diyarbakır'da 44 gün fazladan gözaltında tutulan Emrullah Karagöz ve Mustafa Yaşar için istenilen beşinci 10 günlük gözaltı uzatma talebi ise Diyarbakır DGM tarfından reddedildi. Bunun üzerine Karagöz ve Yaşar Şanlıurfa Cezaevi'ne gönderildi.
Bu arada, Fehime Ete'nin gözaltına alınması iznini veren ve avukatlarının itirazını reddeden Van DGM, Muş Cezaevi'nde tutuklu bulunan üç zanlı için aynı prosedürün uygulanmasına aynı gerekçeyle yapılan itirazı kabul etti. Yine yardım ve yataklık suçlamasıyla Muş Cezaevi'nde tutuklu bulunan Mehmet Akif Parın, Esat Güler ve Ercan Bilen isimli sanıklar, Van 1 No'lu DGM Yedek Hâkimliği'nin verdiği izinle aynı prosedür uygulanarak cezaevinden alınmak istendi. Ancak sanıklar, Muş ve Van'ın OHAL kapsamında olmamasını gerekçe göstererek Van DGM yedek üyeliğine itiraz etti. Mahkeme itirazı kabul etti.