SSK depoları boşalıyor

Sağlık Bakanlığı'na geçen Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK) hastanelerinin depolarında bekleyen ilaçlar için adım atılıyor. İlaçların son kullanım tarihi yaklaşanlar yenileriyle değiştirilecek.

ANKARA - Sağlık Bakanlığı'na geçen Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK) hastanelerinin depolarında bekleyen ilaçlar için adım atılıyor. İlaçların son kullanım tarihi yaklaşanlar yenileriyle değiştirilecek. Ayrıca depolarda tutulan ilaçlardan 'kullanılabilir' durumda olanlar ihtiyaç duyulan diğer sağlık kuruluşlarına dağıtılacak. SSK'nın devredilen hastanelerindeki depolarda 2 bin çeşit ilaç bulunuyor.
SSK hastaneleri ve sağlık birimleri 19 Şubat 2005 tarihinde sağlıkta reform çalışmaları kapsamında Sağlık Bakanlığı'na devredildi. SSK hastanelerinde bulunan kurum eczaneleri kapatıldı. Çok sayıdaki hastanede koliler dolusu ilaç depolara kaldırıldı. Yatan hastalara verilse de bitmeyen ilaçlardan bir bölümünün son kullanma tarihi yaklaştı. Sağlık Bakanlığı ise trilyonlarca liralık ilacın çöpe gitmemesi amacıyla ilaç üreticileri ve ecza depolarıyla anlaşma yaptı.
Genelge yayımlandı
Firmalar, son kullanma tarihi yaklaşan ya da dolan ilaçlarını ücret almadan yenileriyle değiştirmeyi kabul etti. Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdürü İsmail Demirtaş imzasıyla hastanelere gönderilen genelgede şöyle denildi: "SSK'ya ait hastane ve dispanserlerdeki eczanelerde miadı yaklaşan ilaçların temin edildiği firmalarla yapılan sözleşmeden doğan değiştirme hakkının kullanılması, ihtiyaç halinde söz konusu ilaçların bakanlığımıza bağlı hastanelere ayniyat karşılığı dağıtılması hususunun titizlikle takip edilmesini rica ederim."


    http://www.radikal.com.tr/7409567409560

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.