SSK diş parası ödeyecek

İki işçi, dişleri çarpık çocuklarının tedavisini üstlenmeyen SSK'yı dize getirdi: Nurettin Öztürk oğlu Deniz'i, İzzet Doğan kızı Burcu'yu özelde tedavi ettirdi.
Haber: NESRİN COŞKUN / Arşivi

İZMİR - İki işçi, dişleri çarpık çocuklarının tedavisini üstlenmeyen SSK'yı dize getirdi: Nurettin Öztürk oğlu Deniz'i, İzzet Doğan kızı Burcu'yu özelde tedavi ettirdi. Gülmeye hasret çocukları inci gibi dişlere sahip olurken, iki işçi SSK'yı 2'şer milyar lirayı aşan tedavi faturalarını ödemeye mahkûm ettirdi. Öztürk'ün davasını Yargıtay onadı. Artık SSK'lılar kurumun ödemediği ortodonti tedavisi faturalarını mahkeme kanalıyla alabilecek.
Öztürk, 1999 yılında mücadelesine başladığında kendisi Tekel'de işçi, oğlu Deniz ise 13 yaşında ilköğretim öğrencisiydi. SSK'nın ortodonti hizmeti vermediğini, Sağlık Bakanlığı'na bağlı hastanelerin de tespit edilen 'düşük ücret' nedeniyle tedaviye yanaşmadığını anlatan Öztürk, sonunda özel bir diş hekimine başvurdu. İzmir Diş Hekimleri Odası'nın tavsiyesi doğrultusunda yargıya başvuran Öztürk, "Yargıtay bu hizmeti SSK'nın vermediğini, vermediği takdirde faturasını ödemesi gerektiğini onadı. Bu, bir emsal dava oldu'' dedi.
Menemen'de oturan fabrika işçisi İzzet Doğan da kızı Burcu için aynı yolu takip etti. Doğan, "Ben de yargı yoluyla bu mücadeleyi kazandım. SSK, 2 milyar 200 milyon lira tutan tedavi faturasını ödemek zorunda kaldı" diye konuştu. İzmir Dişhekimleri Odası Başkanı Turgan Ülker, "SSK ortodonti tedavisi vermiyor, hizmet de satın almıyor. Kendi mensuplarını kaderine terk ediyor. Ancak gücü olan, çocuklarının bu tedavisini yaptırabiliyor. Yaptıramayanlar mutsuz, umutsuz. Biz bu durumdaki SSK'lılara hukuksal destek vermeye hazırız'' dedi.