SSK operasyonu: 60 gözaltı

Sahte belgelerle SSK'lı gibi gösterdikleri vatandaşları para karşılığında emekli ettiren ya da sağlık hizmetlerinden yararlandıran bir şebeke yakalandı.

ANKARA - Sahte belgelerle SSK'lı gibi gösterdikleri vatandaşları para karşılığında emekli ettiren ya da sağlık hizmetlerinden yararlandıran bir şebeke yakalandı. Şebeke üyelerinin telefonlarını altı ay süreyle dinleyen mali polis, Ankara Cumhuriyet Savcısı Şadan Sakınan'ın talimatıyla dün harekete geçti. Mali polis, yolsuzluk yapmakla suçlanan 60 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınanlılar arasında, Ankara İl Müdürlüğü'nden üst düzey bir yöneticinin bulunduğu öğrenildi.
Şebeke üyelerinin, kurdukları paravan şirketlerde sigortalı çalışıyormuş gibi gösterdikleri vatandaşları, para karşılığında SSK'dan emekli ettikleri ya da sağlık hizmetlerinden yararlandırdıkları belirlendi. Şebeke üyelerinin, sahte belgelerle SSK'dan sağlık karnesi çıkarttıkları vatandaşlardan 3 ila 5 bin, iş göremez raporuyla emekli ettikleri vatandaşlardan 10 bin, prim ve hizmet süresini doldurmuş gibi
emekli ettikleri vatandaşlardan ise 20 bin YTL aldıkları saptandı.