SSK tedbiri: Ameliyat yasak

SSK'da, eğitim ve bölge hastaneleri hariç beyin ve ortopedi ameliyatlarının yapılmasını yasakladı. Gerekçe: "Pahalı ve gereğinden fazla malzeme kullanılarak kurum zarara uğratılıyor." Hekimler karara tepkili.
Haber: NESRİN COŞKUN / Arşivi

İZMİR - SSK Genel Müdürlüğü, kurumun zarara uğratıldığı gerekçesiyle, eğitim ve bölge hastaneleri dışında protez ve tıbbi malzeme gerektiren beyin ve ortopedi ameliyatlarının yapılmasını yasakladı. Artık, 124 SSK hastanesinden sadece 24'ünde bu tür ameliyatlar yapılabilecek.
Yıllardan beri, veremediği sağlık hizmetini satın alma yoluna giden SSK, bir yandan da faturaları kabartan tıbbi malzeme kullanımını denetim altına almaya çalışıyor. Ancak SSK, bu denetimi ne kendi hastanelerinde, ne de ortak kullanım protokolü yaptığı Sağlık Bakanlığı hastanelerinde sağlayabiliyor. Denetim yapamayan SSK çareyi yasakta buldu.
Kalite suç oldu!
Genel müdürlük tarafından hastanelere gönderilen bir genelgede şöyle denildi: "Müfettişlerin denetimlerinde, kurum sağlık tesislerinde enstrüman kullanımına ilişkin ameliyatlarda, ameliyat gerekliliğinin geniş tutulduğu, ilgili kliniklerce tamamen iyi kullanılırlığa ve dayanıklılığa sahip olduğuna inanılan en pahalı sistemlerin, özellikle ithal olanların seçilip kullanıldığı, böylelikle ithal ve yerli malzeme arasındaki büyük fiyat farklılığından dolayı kurumun yüksek miktarlarda parasal kayba uğradığı belirlendi."
Müfettişlerin denetiminden sonra yapılan toplantıda, beyin cerrahi ve ortopedi ve travmatoloji kliniklerinde protez ve malzeme kullanımı gerektiren ameliyatların SSK eğitim ve bölge hastanelerinde yapılması uygun görüldü. Sigortalı hastalara ameliyat gerekliliği ve kullanılacak malzemenin ne olacağına eğitim hastanelerinde karar verilecek ve ameliyatları yapılacak. Eğer gerekli görülürse bu şartlar oluştuktan sonra sevk edilebilecek.
'Yığılma artacak'
Türkiye'de 124 SSK hastanesi bulunduğunu belirten Ankara Tabip Odası Eğitim Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Sinan Adıyaman, "Bunlardan sadece 24'ü eğitim ve bölge hastanesi. Diğer 100 hastanede bu ameliyatlar yapılamayacak. Çok sayıda protez hastası var. Bunlar eğitim ve bölge hastanelerine yığılacak. İnsanlar daha uzun süre sıra bekleyecek" dedi. Adıyaman, şöyle konuştu:
"Kurumu zarara uğratan doktorlar ise o doktorları tespit edersiniz. Bu işi layıkıyla yapanlar da var. Örneğin Ulus Hastanesi'nin teknolojik donanımı çok iyi, doktorları da bu ameliyatları yapıyor. Ama artık bu doktorlar, söz konusu ameliyatları yapamayacak."
Cerrahlar öfkeli
SSK hastanelerinde görevli ortopedist ve beyin cerrahları da karara tepki gösterdi: "Sigortalı hastalara kullanılacak protez ve malzemeleri reçete ediyoruz, hastalar kurumdan getiriyor. Suiistimal bunun neresinde? Cerraha, 'Sen bu ameliyatı yapamazsın' denemez. Bundan hastalar da büyük zarar görür. SSK suiistimali önleyecek başka formül bulsun."
Ameliyat edilenler için istenen malzemelerin doktorun isteğine uygun alındığını anımsatan doktorlar da, şunları kaydetti: "Bir küçük devlet hastanesinde üç ayda takılan diz protezi sayısı, bir SSK eğitim hastanesinde bir yılda takılandan fazla. Yani bu yasaklama kararı bilimsel değil parasal."