SSK ve Roche'a gözaltı

İlaç firmalarının SSK'ya fahiş fiyatla ilaç satmasına yönelik inceleme kapsamında SKK Yönetim Kurulu'nun 8 üyesi ve Başkanvekili ile 13 Roche yöneticisi dün gözaltına alındı.
Haber: SONER ARIKANOĞLU / Arşivi

ANKARA/İSTANBUL - İlaç firmalarının SSK'ya fahiş fiyatla ilaç sattığı ve SSK'nın piyasadan daha yüksek fiyatla ilaç satın aldığı iddialarını araştıran savcılık dün düğmeye bastı. SSK Yönetim Kurulu Başkanvekili Sait Ersoy, SSK Sağlık İşleri Genel Müdürü Şükrü Servet Karahan ve SSK'nın sekiz yönetim kurulu üyesi ile Roche'un Türkiye Distribütörü Faruk Yöneyman'ın da aralarında olduğu 13 ilaç firması yöneticisi dün gözaltına alındı. Ankara'dan İstanbul'a getirilen beş bürokrat çıkarıldıkları mahkemece serbest bırakıldı. Operasyonun kapsamının, tıbbi sarf malzemesi alımındaki yolsuzluklar nedeniyle iki yıl önce başlatılan Neşter operasyonu kadar büyük olduğu belirtildi.
Talimat İstanbul'dan
SSK'nın ilaç firması Roche'tan fahiş fiyatla ilaç satın aldığı yönündeki iddiaları soruşturan İstanbul Cumhuriyet Savcısı Nazmi Okumuş, dün mali polise 23 kişilik bir liste gönderdi. Okumuş, listede adı bulunan sekiz bürokratla 13 firma yöneticisinin 'ifadeleri alınarak kendisine getirilmesi' talimatı verdi. Bunun üzerine Ankara ve İstanbul'da eşzamanlı operasyon başlatıldı.
13 yönetici gözaltında
SSK Yönetim Kurulu Başkanvekili Sait Ersoy, SSK Sağlık İşleri Genel Müdürü Prof. Dr. Şükrü Servet Karahan, yönetim kurulu üyeleri Gülşen Terakye, Yener Kaya, Şeref Sümer, Zehra İncekoyuncu ve Nazmi Gül Eyüpoğlu, Ankara'da gözaltına alınarak İstanbul'a gönderildi. SSK İstanbul Bölge Müdürü Dr. Akif Feyizoğlu ile SSK İstanbul Satınalma Müdür Yardımcısı Azmi Arslan, eski SSK Sağlık İşleri Daire Başkanı Hülya Özdemir ve eski SSK Sağlık İşleri Genel Müdürü Prof. Dr. Orhan Canpolat'la Roche'un Türkiye Distribütörü Faruk Yöneyman dahil 13 şirket yöneticisi İstanbul'da gözaltına alındı.
Soruşturmayı yürüten savcı Nazmi Okumuş'un talimatıyla Ankara'da gözaltına alınarak İstanbul'a getirilen Sağlık Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda görevli beş bürokrat, emniyete götürülmeden savcılığa çıkarıldı.
Tutuksuz yargılanacaklar
Beşiktaş'taki İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na getirilen bürokratlar, hâkim ve savcılarla personel tarafından kullanılan ana giriş kapısından içeri alındı. Savcı Okumuş, ifadesini aldığı beş bürokratı 'Çıkar
Amaçlı Suç Örgütleriyle Mücadele Kanunu'na muhalefet etmek', 'görevi kötüye kullanmak' ve 'SSK ilaç ihalesine fesat karıştırmak' suçlarından tutuklanmaları talebiyle nöbetçi mahkemeye sevk etti. Nöbetçi 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nce tekrar sorgulanan Canpolat, Özdemir, Karahan, Eyüpoğlu ve Ersoy, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.
Roche Kurumsal İletişim Direktörü Güler Akdağ ise yaptığı açıklamada, üst düzey yönetimin soruşturma kapsamında ifadelerine başvurulduğunu söyledi. Akdağ, "Bir süredir Mali polis ve savcılık tarafından yürütülen soruşturma kapsamında ifadeler alınıyor. Şu anda gözaltındalar. Ancak ifadeleri sonucunda gözaltının devam edip etmeyeceğine karar verilecek" diye konuştu.


    http://www.radikal.com.tr/7379747379740

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.