SSK'da kök hücre nakli

SSK Gaziantep Hastanesi'nde, bir şeker hastasına ameliyatla kök hücre nakli yapıldı. Türkiye'de ilk kez yapıldığı belirtilen, Hollandalı doktorların da katıldığı ameliyatla 49 yaşındaki Hüseyin Sökmen'in ayağı kesilmekten kurtarıldı.

GAZİANTEP - SSK Gaziantep Hastanesi'nde, bir şeker hastasına ameliyatla kök hücre nakli yapıldı. Türkiye'de ilk kez yapıldığı belirtilen, Hollandalı doktorların da katıldığı ameliyatla 49 yaşındaki Hüseyin Sökmen'in ayağı kesilmekten kurtarıldı.
Kan dolaşımının durması nedeniyle iki yıl önce sağ ayağının başparmağı kesilen şeker hastası Sökmen'in sol bacağındaki kan dolaşımı da durunca, ayağının kesilmesi gündeme geldi. Sökmen'e ilk müdahaleyi yapan Gaziantep SSK Hastanesi'nde görevli ortopedi uzmanı Dr. Turgut Kırkgöz, ayağın kesilmemesi için Hollanda'daki Celles 4 Health Laboratuvarı ile temasa geçip, hastaya kök hücre nakli yapılması için girişimlerde bulundu. Bunun üzerine Celles 4 Health Laboratuvarı'nın sahibi Hollandalı Dr. Carnellis Kleinbloesem, Gaziantep'e geldi. Sökmen, Dr. Kleinbloesem başkanlığındaki Gaziantep SSK, Mersin ve Gaziantep Üniversitesi tıp fakülteleri hastanelerinde görevli 12 doktor tarafından ameliyat edildi. Başarılı geçen ameliyatta, Sökmen'in ayağına kök hücre enjekte edilerek kesilmekten kurtarıldı.
'Buluşumu ilk kez kullandım'
Şeker hastası ve sigara tiryakisi olan Sökmen'e uygulanan kök hücre enjeksiyon yöntemiyle Türkiye'de bir ilki, ayrıca ameliyatta tamamen kendi geliştirdiği ve hücrelerin daha hızlı gelişmesini sağlayan (jel) ürünü de uygulayarak dünyada bir ilki gerçekleştirdiklerini söyleyen Prof. Dr. Kleinbloesem, operasyonu şöyle anlattı:
"Doktorlar, kan dolaşımı duran hastanın sağ ayağının kesilmesinin gerekli olduğunu tespit etti. Ancak son çare olarak kök hücre yapılabilmesi için bize müracaat edildi. SSK Hastanesi ve Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Onkoloji Hastalıkları Anabilim Dalı üyelerinin ortak girişimleri ile hastadan kemik iliği alınarak Hollanda'daki laboratuvarımıza gönderildi. Hollanda'daki GMP standartlarındaki laboratuvarımızda, kemik iliğinden kök hücreler ayrıştırıldı.
'Damarlar üç ayda canlanacak'
Ayrıştırılan kök hücreler gençleştirilip Gaziantep SSK Hastanesi'ne gönderildi. Ben de davet üzerine gelip ameliyata başkanlık ettim. Ameliyat başarılı geçti. Hastaya, genel ve lokal anestezi uygulanmadan, sadece ağrı kesici iğne yapılarak, önceden hazırlanmış olan kök hücreler, bir saatlik operasyonla enjekte edildi. Operasyonun her saniyesini izleyen hastamız, üç aylık bir tedaviden sonra ölü damarlarının canlanması ve hücrelerin yenilenmesiyle sağlığına kavuşacak."
'SSK da isterse yapabilir'
SSK Hastanesi'nden Dr. Turgut Kırkgöz de, "Fakir ve muhtaç olan bir hastaya Türkiye'de ilk kez GPM şartlarında bir laboratuarda ayrıştırılmış kök hücre enjekte edilmesi, son derece önemli. Yapılan bu başarılı ameliyat, SSK hastanelerinin istenirse neleri başaracağını ortaya koyması bakımından da önemli. Hollandalılar kök hücre masrafı olan 12 milyar lirayı da almadı" dedi.