SSK'lı: Önce hizmet

SSK hastanelerinin Sağlık Bakanlığı'na devri tartışıladursun, kurum hastanelerinde tedavi gören hastaları, devir işleminden çok yaşadıkları sıkıntılar ve alacakları hizmetin kalitesi ilgilendiriyor.

ANKARA - SSK hastanelerinin Sağlık Bakanlığı'na devri tartışıladursun, kurum hastanelerinde tedavi gören hastaları, devir işleminden çok yaşadıkları sıkıntılar ve alacakları hizmetin kalitesi ilgilendiriyor. Otobüs şoförü Ramazan Öcal, bel fıtığı rahatsızlığı nedeniyle üç SSK hastanesi gezdiğini, gittiği devlet hastanesinden de SSK hastanesine gönderildiğini, herkes bir yana gönderdiği için de çabucak iyi olabilecek rahatsızlığının ameliyat noktasına geldiğini anlatıyor.
Halen tedavi gördüğü SSK Gazi Hastanesi'ni öven Öcal, şunları söylüyor: "Bütün hastaneler böyle olacaksa problem yok, SSK bizim olsun, kimseye vermeyiz. Ama hastanelerinde kuyruklar uzamaya devam edecekse, rahatsızlıklarımıza yenileri eklenecekse, ben öyle SSK'yı istemiyorum. Ortak kullanım olanağıyla kurum dışı hastanelerde tedavi olduğumuzda ilaç temin etmekte sıkıntı çekiyoruz. Memurlar tıp fakülteleri ya da anlaşmalı polikliniklere gidebiliyor, biz ise SSK'lı olduğumuz için geri çevriliyoruz. Kuyrukları bitirecek, SSK'lılara bütün hastanelerden yararlanma olanağı sağlanacak bir düzenlemeye karşı olmayız. Ama yok elimizdeki yarım olan SSK'lar da alınacaksa buna izin vermeyiz."
'Özel doktora gitmek zorundayız'
Fatma Hakverdi isimli 18 yıllık kreş öğretmeni ise devir işlemine çok sıcak bakmadığını, ne getirip götüreceği konusunda da çok fazla bilgisi bulunmadığını söylüyor. Hakverdi'ye göre SSK hastanelerindeki sıkıntılar, imkânsızlıklardan kaynaklanıyor. Yüksel Lengerli de devlet hastanelerinin SSK'lardan nispeten iyi olduğu, ancak benzer sorunların oralarda da yaşandığı görüşünde. Devir işleminin yaşanan sorunları kısmen giderebileceğine inanan Lengerli, sonucun ne olacağı konusunda görüş belirtmekten kaçınıyor.
Yücel Gürler ise SSK'lı olmasına rağmen, özel ya da devlet hastanelerine gitmek durumunda kaldığını anlatıyor: "Rahatsızlığım nedeniyle yürüyemiyorum. Kalabalık nedeniyle oluşan sıralarda da beklemem mümkün değil. 100-200 milyon lira verip doktorların özel muayenehanesine gidiyorum. Bu, bütçemize uygun değil ama gitmek durumunda kalıyorum. Yetkililer, 'Herkes istediği hastaneye gidecek' diyor ama, gidince pek hizmet alınmıyor. İlacı emekli sandığı istediği eczaneden rahatlıkla alıyor ama ben alamıyorum. Hastaneler bakanlığa geçerse iyi olur."
Emekli Sandığı'ndan yararlanan Hüsne Sancak, sağlık kurumlarının tek çatı altında birleşmesiyle herkese eşit imkânlar sunulabileceğine inanıyor. Zeynep Köksal SSK hastaneleri yoğun olduğu için hastaların 'baştan savıldığını' söylüyor: "Devir sonrasında her şey daha iyi olacak. SSK hastası olarak her yere kabul edilmediğimizden özel doktorlara gidmek zorunda kalıyoruz. Bu da parası olanın yaşamasına, olmayanın ölümüne neden oluyor."