SSK'lının kalbine ucuz kapakçık

SSK, kalbine organik kapakçık takılması gereken emekli işçiye daha ucuz olan mekanik kapakçık fiyatı verdiği için ameliyat yapılamıyor.

İZMİR - SSK, kalbine organik kapakçık takılması gereken emekli işçiye daha ucuz olan mekanik kapakçık fiyatı verdiği için ameliyat yapılamıyor. 1990'daki ameliyatla kalp kapakçığının biri mekanik kalp kapakçığıyla değiştirilen 39 yaşındaki Ali Halilaki, geçen yıl ikinci bir ameliyat oldu.
İkinci kalp kapakçığı da mekanik kalp kapakçığıyla değiştirilen Halilaki'nin iki kalp kapakçığının takıldığı yerin enfeksiyon kaptığı, çalışmadığı ve değişmesi gerektiği belirtildi. Halilaki, Aydın SSK Hastanesi tarafından Özel Gazi Hastanesi'ne sevk edildi. Gazi Hastanesi organik kalp kapakçığı takılması yönünde rapor verirken, SSK birim maliyetini karşılayamadığı için mekanik kapakçık takılacağını belirtti.
SSK yetkilileri organik kalp kapakçığı fiyatının 2 milyar 400 milyon liradan başladığını, mekanik olanın ise 1 milyar 200 milyon lira olduğunu açıkladı. Özel Gazi Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahi uzmanı Necmettin Yakut, mekanik kalp kapakçığının takılabileceğini, ancak enfeksiyon kapma riskinin daha fazla olduğunu söyledi. Halilaki de, "Param yok" dedi.