SSK'lıya 'özel' haber

SSK Sağlık İşleri Genel Müdürü Sami Türkoğlu, SSK'lıların tüp bebek uygulaması ve tedavi giderlerinin kurum tarafından karşılanmasıyla ilgili olarak bir genelge yayımlanacağını belirterek...

ANKARA - SSK Sağlık İşleri Genel Müdürü Sami Türkoğlu, SSK'lıların tüp bebek uygulaması ve tedavi giderlerinin kurum tarafından karşılanmasıyla ilgili olarak bir genelge yayımlanacağını belirterek, gerekli anlaşmalar yapıldıktan sonra SSK'lıların da özel merkezlere başvurabileceğini söyledi.
'Eşit hak tanınacak'
SSK Yönetim Kurulu'nun tüp bebek uygulaması ve tedavi giderlerinin kurum tarafından karşılanmasıyla ilgili bir karar aldığını hatırlatan Türkoğlu, şunları söyledi: "Genel müdürlük olarak bazı hususların açıklığa kavuşturulması amacıyla bir genelge yayımlayacağız. Bu konuda SSK'lılara tanınan haklar Emekli Sandığı, Bağ-Kur ve yeşil kartlılardan farklı olmayacak. İşin temelinde diğer kurumların aradığı koşulları biz de arayacağız. İlaç ve tedavi giderlerinin karşılanması konusunda da oranlar aynı olacak. Yani diğer kurumlara bağlı olarak çalışanlara tanınan hakların aynısı SSK'lılara da tanınacak. Diğer kurumlarda olduğu gibi SSK'lılardan da Sağlık Bakanlığı'na bağlı araştırma ya da üniversite hastanelerinden rapor istenecek. Ancak bu kurumlardan farklı olarak SSK özel merkezlerle tek tek anlaşma yapacak. Bu uygulamanın amacı hastayı ileride çıkabilecek sorunlara karşı korumak. SSK'lılar ellerindeki raporla anlaşma yapılan özel merkezlere başvurabilecek."
Ulusal Üreme Tıbbı ve Tüp Bebek Cemiyeti Başkanı Prof. Dr. Hakan Yaralı, SSK'nın kararının fevkalade bir gelişme olduğunu belirterek "Türkiye'de özel ve kamu olmak üzere 66 ruhsatlı merkezde tüp bebek tedavisi yapılıyor. Farklı merkezlerin farklı başarı oranlarına sahip olduğu göz önüne alındığında hastanın kendine göre bir araştırma yaparak istediği merkezi seçmesi gereklidir" dedi.
Türk Jinekoloji Derneği Başkanı Bülent Tıraş da Türkiye'de uygulama bekleyen 150 bin kişi bulunduğunun tahmin edildiğini belirterek, "Ancak sadece yılda 30 bin uygulama yapılıyor. SKK'nın kararının ardından aradaki farkın kapanması bekleniyor" diye konuştu.


    http://www.radikal.com.tr/7633917633910

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.