SSK'lıya tüp bebek müjdesi

Emekli Sandığı ve Bağ-Kur'luların ardından SSK'lılar da tüp bebekle çocuk sahibi olabilecek. SSK'lıların tüp bebek masraflarını kurum karşılayacak.

ANKARA - SSK Yönetim Kurulu, önceki gün yaptığı toplantıda SSK'lıların tüp bebek tedavisini sağlık güvencesi altına aldı. Böylece tüp bebek tedavisinin karşılanmasında sosyal güvenlik kurumları arasında SSK'lılar aleyhine yaşanan ayrımcılık gideriliyor.
Kararla TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nun gündemindeki Sosyal Güvenlik ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu tasarısında da Emekli Sandığı, Bağ-Kur ve yeşil kartlılar gibi SSK'lıların da tüp bebek hizmetlerinden yararlanabilmelerine olanak sağlayan hüküm bulunuyordu.
SSK'nın kararıyla, tasarının yasalaşması beklenmeden adaletsizlik giderilmiş oldu.
Şimdilik 'özel' yok!
Buna göre, 2006 yılı sözleşme metinleri ile ücret tarifelerinde gerekli değişiklikler yapılıncaya dek 'yalnızca Sağlık Bakanlığı eğitim ve araştırma hastaneleri ile üniversite hastanelerinde gerçekleştirilen tüp bebek uygulamaları, bakanlığın 11 Nisan tarihli genelgesi ve 2005 Mali Yılı Bütçe Uygulama Talimatı hükümleri çerçevesinde faturalandırılarak ödenecek.
SSK'lıların aksine diğer sosyal güvenlik kurumlarına tabi yurttaşlar ise özel sağlık tesislerinin sağladığı tüp bebek tedavisinden de yararlanabiliyor.
Tek merkezden takip
Tüp bebek uygulamasının takibi, Sağlık Bakanlığı'nca tek merkezden gerçekleştirilecek. Tüp bebek uygulaması öncesinde 'cetrotide', 'ovitrelle', 'luveris' gibi ilaçlar kullanılacaksa miktarı belirtilecek ve bunlar kadın hastalıkları-doğum uzman tabiplerince yazılacak.


    http://www.radikal.com.tr/7632317632310

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.