SSK'lıya yurtdışında tedavi yolu

İzmit'te 1.5 yıl önce MSD tanısı konulan, ancak SSK mevzuatı gereği yurtdışında tedavi edilemediği için hastalığı lösemiye dönüşen yedi yaşındaki Esin Köse'nin ailesi, hukuk mücadelesini kazandı.

İZMİT/ANKARA - İzmit'te 1.5 yıl önce MSD tanısı konulan, ancak SSK mevzuatı gereği yurtdışında tedavi edilemediği için hastalığı lösemiye dönüşen yedi yaşındaki Esin Köse'nin ailesi, hukuk mücadelesini kazandı. Kocaeli 2. İş Mahkemesi, SSK'nın, eş ve çocukların yurtdışında tedavi giderlerinin karşılanamayacağı yolundaki yönetmeliğini iptal etti.
Davanın dünkü duruşmasına, Esin'in babası Ahmet Köse, avukatları Hasan Çankaya ile Turgay Kahraman katıldı. Hâkim Mehmet Emin Okumuş, davalı kurumun, sigortalının eş ve çocuklarına sağlanan yardım kapsamında yurtdışında tedavi yardımı olmadığına yönelik kararın iptaline karar verdi. Avukat Çankaya, duruşma sonrasında kararın sevindirici olduğunu belirterek, "Böyle bir karar çıkması, hukukun yetkin hâkimler elinde olduğunun göstergesidir. Bu karar, tüm sigortalılar için emsal olabilir" dedi.
Kocaeli 2. İş Mahkemesi'nin dün aldığı karar, emsal olabilecek. SSK'nın karara itiraz etmesi durumunda dosya, Yargıtay'da ele alınacak. Eğer Yargıtay kararı onarsa içtihat haline gelecek.