SSK'nın dil seçenekleri arasına Kürtçe de girmiş

Sosyal Güvenlik Kurumu, internet sitesinde, memurların veri yapısını tek bir sistemde toplayan projede personel bilgileri arasına Kürtçe dil seçeneği de koydu. Durum ortaya çıkınca, seçenek dün siteden kaldırıldı.

ANKARA - Sosyal Güvenlik Kurumu, internet sitesinde, memurların veri yapısını tek bir sistemde toplayan projede personel bilgileri arasına Kürtçe dil seçeneği de koydu. Durum ortaya çıkınca, seçenek dün siteden kaldırıldı.
Anayasa Mahkemesi'nin Sosyal Güvenlik Yasası'nın bazı maddelerini iptal etmesine karşın SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı internet ortamında bir araya getirildi. Söz konusu kurumların internet adreslerine girildiğinde Sosyal Güvenlik Kurumu'nun internet sitesi açılıyor. Ancak söz konusu birleştirme yapılmadan önce SSK'nın internet sitesinde yapılan bir anket çalışmasına ilişkin olarak Türkiye Kamu-Sen'e bağlı Büro -Sen'e üyelerinden çeşitli şikâyetler geldi. Sendika üyeleri, söz konusu ankette Kürtçenin yabancı diller arasında yer almasından rahatsızlık duydu.
Personel bilgilerinin girişi için
Türk Büro-Sen'in belirlemelerine göre, 'ssk.gov.tr'den giriş yapılınca görülen anket 'Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı İnsan Kaynakları Daire Başkanlığı'nca veri yapısını tek sistemde toplayan projede personel bilgilerinin girişi için kullanılacak' başlığıyla veriliyor. Dosyaların yer aldığı 'tablo yapıları'nda ise kamu çalışanlarından istenen askerlik durumu, atama bilgileri, görev bilgileri gibi toplam 49 başlık var. Bu başlıklar altındaki 35. tablo olan Yabancı Diller bölümündeki 58 seçenek arasında Kürtçe de yer aldı.
Büro-Sen Genel Başkanı Fahrettin Yokuş memurlardan, SGK'nın internet sitesine girerek bu bilgilerin doldurulmasının istenmesi üzerine durumun ortaya çıktığını belirtti. Tepkiler üzerine Sosyal Güvenlik Kurumu, internet sitesindeki Kürtçe dil seçeneğini tablodan kaldırdı.