SSPE hastalığından 2 çocuk daha öldü

SSPE hastalığından 2 çocuk daha öldü
SSPE hastalığından 2 çocuk daha öldü
Tek doz kızamık aşısından kaynaklandığı belirtilen SSPE hastalığından Batman'da iki çocuk hayatını kaybetti. Derneklerde kayıtlı 34 SSPE hastası daha bulunuyorArif ARSLAN/BATMAN

BATMAN'da özellikle 1987 yılından sonra korkuya neden olan ve tek doz kızamık aşısından kaynaklandığı belirtilen SSPE hastalığında 2 çocuğun daha yaşamını yitirmesiyle bu hastalığa verilen kurban sayısı 28'e yükseldi.
Batman'da, 1987- 1994 yılları arasında yapılan tek doz kızamık aşısından kaynaklandığı öne sürülen SSPE hastalığı son 10 günde 2 çocuğun daha yaşamını yitirmesine neden oldu. Son olarak 12 yaşındaki Zeynep Saydam ve 10 yaşındaki Mehmet Halim Yaşin'in ölümüyle Batman’da bugüne kadar SSPE’den ölen çocukların sayısı 28’e yükseldi.
SSPE'nin (Subakut Sklerozan Panensefalit) sinsi bir hastalık olduğunu belirten SSPE Derneği Başkanı M.Emin Özgen, derneklerine kayıtlı 34 SSPE hastası bulunduğunu söyledi. SSPE hastalarının çığlığını kimsenin duymak istemediğini savunan Başkan Özgen,şöyle dedi:
“Aylardır bu çocukların karşılaştığı sorunlara dikkat çekiyoruz. Fakat nedense kimsenin çığlıklarını duyduğu yok. Bu çocuklar yaşarken acı çekmelerini istemiyoruz. Yaşamını yitirenlerin çoğu bakımsızlıktan acı çekerek ölüyor. Batman'da maalesef Çocuk Nörolojisi bölümü yok. SSPE hastalarını mecburen Diyarbakır'a götürüyoruz. Tedavi ve bakımları oldukça zor ve külfetli olan çocuklarımıza Sağlık Bakanlığı ve yetkililerin sahip çıkmasını istiyoruz. Her ay 1 çocuğumuzu bu hastalığa göz göre göre kurban vermek istemiyoruz.”