SSPE hastasına tazminat talebine ret

Eksik kızamık aşısı yüzünden tedavisi olmayan SSPE hastalığına yakalandığı iddiasıyla Sağlık Bakanlığı aleyhine 150 bin YTL istemiyle dava açan yedi yaşındaki Ömer Özdemir'in ailesinin tazminat talebi kabul edilmedi.

İZMİR - Eksik kızamık aşısı yüzünden tedavisi olmayan SSPE hastalığına yakalandığı iddiasıyla Sağlık Bakanlığı aleyhine 150 bin YTL istemiyle dava açan yedi yaşındaki Ömer Özdemir'in ailesinin tazminat talebi kabul edilmedi. Mahkeme, bakanlığın ikinci aşıyı vurdurma zorunluluğu olmadığını belirtti.
Dünya Sağlık Örgütü'nün tavsiyesiyle 1987-1998 yılları arasında kızamık aşıları tek doz olarak yapıldı. Eksik aşı nedeniyle yeterli bağışıklığı sağlayamayan yaklaşık 2 bin çocukta beyne yerleşen bir virüsün neden olduğu merkezi sinir sistemi hastalığı olan SSPE görüldü. Bu hastalığa yakalananlardan biri de yedi yaşındaki Ömer Özdemir'di. Babası Dursun ve annesi Yeter Özdemir, devletin tasarruf amacıyla eksik aşı vurduğunu öne sürdükleri çocuklarının SSPE hastası olması nedeniyle, Sağlık Bakanlığı'na karşı İzmir 4'üncü İdare Mahkemesi'nde 150 bin YTL'lik tazminat davası açtı. Avukatları Ercan Demir aracılığıyla dava açan Özdemir Ailesi, çocuklarının SSPE hastası olduktan sonra günde dört saat uyuyabildiğini, konuşamadığını ve kendi başına yürüyemediğini belirtti. Avukat Demir de duruşmada, müvekkili gibi birçok ailenin kızamık aşısındaki eksik doz yüzünden mağdur durumda olduğunu söyledi.
Aile karara itiraz edecek
Mahkeme heyeti, duruşmadan yaklaşık sekiz ay sonra açıkladığı kararda, SSPE hastası olan Ömer Özdemir'in tazminat isteğini kabul etmedi. Gerekçeli kararda, Sağlık Bakanlığı'nın, değeri yüksek olan ikinci aşıyı vurma zorunluluğu olmadığı belirtildi. Ailenin avukatı Ercan Demir, karara itiraz edeceklerini söyleyerek "Davayı Danıştay'a, oradan sonuç alamazsak Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne götüreceğiz" diye konuştu.