SSPE'lilerin umudu Ozan Ergen öldü

Kamuoyunda, kızamık aşısının eksik doz vurulması nedeniyle olduğu bilinen SSPE'ye yakalanan ve Türkiye'deki tüm SSPE hastalarının umudu olan Ozan Ergen dün yaşama veda etti.

ANKARA - Kamuoyunda, kızamık aşısının eksik doz vurulması nedeniyle olduğu bilinen SSPE'ye yakalanan ve Türkiye'deki tüm SSPE hastalarının umudu olan Ozan Ergen dün yaşama veda etti.
13 yaşında SSPE hastası olduğunu öğrenen ve yıllardır verdiği yaşam mücadelesiyle SSPE hastalarının umudu olan Ozan Ergen, 14 yıldır yatağa bağlı yaşıyordu. Ailesinin, deha olduğunu öğrenmesiyle büyük umut beslediği Ozan Ergen, 14 yıldır bu hastalıkla savaşıyordu. Ergen'in sekiz yaşındayken deha olduğu ortaya çıktı. Piyanoda 'gam' yapan Ergen'in deha olduğunu öğrenen ailesinin umutları artmıştı. Ailesinin önderliğinde kurulan Oçu Oluşum-SSPE- Hasta ve Yakını Hakları Derneği birçok hastaya el uzattı. Ergen'in cenazesi bugün Kocatepe Camii'nde kılınacak cenaze namazının ardından toprağa verilecek.
Açılımı 'Subakut Sklorezan Panansefalit' olan hastalığa kızamık geçirildikten sonra beyne yerleşen bir virüs neden oluyor. Virüs hastalığın bitiminden sonraki 10 yıl içinde tekrar aktif hale geçiyor ve beyinde büyük tahribata yol açıyor. Kesin tedavisi olmayan virüsün yayılmasını geciktiren ilaçlarla hastalığın seyri yavaşlatılabiliyor. Kızamık aşısı olmamış çocuklarda hastalığın görülme riski yüksek. Hastalık yürümede bozulma, unutkanlık, konuşmada bozulma gibi belirtilerle kendini gösteriyor.