Star yazarı Fehmi Koru: Geriye eksik bir medya kalıyor

Star yazarı Fehmi Koru: Geriye eksik bir medya kalıyor
Star yazarı Fehmi Koru: Geriye eksik bir medya kalıyor
Fehmi Koru, Gezi Parkı olaylarının ardından medyada yaşanan işten çıkarmaları eleştirerek, 'Kimsenin bizlere bunu yapmaya hakkı yok' dedi.

Star gazetesi yazarı Fehmi Koru, Gezi Parkı olaylarının ardından medyada yaşanan işten çıkarmaları eleştirerek, “Son zamanlarda medyamız birdenbire ıssızlaşmaya başladı. Tek bir kalemin sebepsiz ortadan çekilmesi bile ıssızlık hissini yaygınlaştırır. Kimsenin bizlere bunu yapmaya hakkı yok” ifadelerini kullandı.

Fehmi Koru, “Her gidenle eksiliriz” başlığıyla yayımlanan yazısında, “Yazdıklarını beğenmediğim, yorumlarına itiraz ettiğim, şiddetle eleştirme ihtiyacı duyduğum kalem erbabının... Aklınıza kim geliyorsa onların... Yazmalarının engellenmesini, kendilerini ifade imkânını kaybetmelerini, medya dünyasından uzaklaşmalarını ister miyim? Bu soruya hiç tereddütsüz vereceğim ‘Hayır’ cevabı sizleri herhalde şaşırtmayacaktır. Elimden gelse, herbirini, daha önce irtibatlı oldukları gazete ve televizyonlara döndürmeyi, başlarına hiçbir şey gelmemiş gibi kaldıkları yerden devam etmelerini sağlamayı arzu ederim” görüşünü dile getirdi.

Fehmi Koru’nun yazısının bir kısmı şöyle:

Türkiye ‘basın özgürlüğü’ konusunda sabıkalı bir ülke ... İki taraflı bir sabıka bu: Hem yerli-yabancı çıkar çevrelerine merbut, o özgürlüğü kullanmaya hakkı olmayan pek çok ‘gazeteci’ kılıklı çıkarcı ve nüfuz ajanı gelip geçti bu meslekten; hem de gazetecilerin fikir ve yorumlarından ürkerek onları yola getirmeyi, yola getiremediklerini meslek dışına itmeyi, hatta hayatlarına kast etmeyi düşünebilmiş özgürlük düşmanları hep oldu...

Her anlamda kalemler kırıldı...

Tercihim ne olabilir? Yeter ki çıkarcı veya nüfuz ajanı tipler ortada ‘gazeteci’ kılığında dolaşmasın, özgürlüklerim sınırlansa da olabilir mi? Yoksa, tek özgürlüklerime dokunulmasın, varsın çıkarcılar ve nüfuz ajanları oluversin mi?

Özgürlüğün bulunmadığı ya da yarım olduğu yerde o tipler kendilerine daha fazla yer bulabilirler; fikir ve ifade özgürlüğünün sınırsız kullanılabildiği yerlerde, gerçek gazeteciler sahteleriyle daha rahat mücadele edebilir.

Son zamanlarda medyamız birdenbire ıssızlaşmaya başladı. Tek bir kalemin sebepsiz ortadan çekilmesi bile ıssızlık hissini yaygınlaştırır... Yalnız o kadar mı, o tek kişinin boşluğu kendisini fena halde hissettirdiği gibi, onun köşesini boş bıraktığı gazetede —ve diğerlerinde— çalışanları da vicdanlarına karşı borçlu hale getirir... Onunla kalem kavgasına girmiş, kıyasıya eleştirmiş, eleştirisine muhatap olmuşları öksüz bırakır...

O boşluk var ya o boşluk, dolu olduğu zamandan daha etkilidir...

Kimsenin bizlere bunu yapmaya hakkı yok.

“Yapan kim?” sorusuna verilen cevaplar daha da ürkütücü bir tablo ortaya çıkarıyor. İnanması güç bir tablo bu ve inanmakta zorlandığım için kimi suçlayacağımı da bilemiyorum...

Medyanın mülkiyet değişimi geçirdiği bir dönemden geçiyoruz; gazeteler ve televizyonların yeni sahipleri çeşitli mülâhazalarla kadro yenilenmesine gidebilirler. Gazete ve televizyon sahip değiştirdiği için çalışanlar orayı terk edebilir. Durduk yere de ilişkiler kesilebilir, uzun yılların beraberlikleri sonlandırılabilir.

Ancak bunların her birinin kabul edilebilir nezaket çerçevesinde gerçekleşmesi beklenir.

Sürece siyasetin ve siyasilerin müdahale ettiği kokusu alındığında işin nezaketi kaçar; çoğu kez ‘siyasetçi parmağı’ süsü verilerek yapıldığından yaşanan siyaseti de yaralıyor.

İyi-kötü, yararlı-zararlı her fikir bugünün dünyasında mutlaka sesini duyuruyor. Gazete mi, kanal mı yok... Bütün kapılar kapansa, giderek güçlenen internet medyası var... Orada da yer bulamayan, kendi mecrasını kolayca bulabiliyor.

Ama geriye yine de eksik bir medya kalıyor.

Bunu bize yapmayınız.


  http://www.radikal.com.tr/114378111437817

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Ainesi İştir Kişinin Lafa Bakılmaz - user327654

  Madem böyle kararlı duruyorsunuz, sayın Fehmi Koru, bu durumda bu durumun düzeltilmesi için protestonuzu ortaya koyun. Mesela kovulanların yazdıklarını köşenizden yayınlayın ve kendiniz kovulmayı göze alın ya da istifa edin. Öyle yok ben karşıyım, en çok, en güzel ben üzülürüm diyerek adam kandırmayın...

  Fehmi Bey'in Kankaları. - Er960

  Fehmi Bey'in kankalarının oluşturdukları yeni medya düzeni;Fehmi Bey'i bile ürkütmüş.İki yazı da sen yaz; hani vicdanının rahatsız olduğu konuları, mesela Roboskiyi sor Başbakan'a...TRT de ki "ilim" adamlarının saçmaladıklarını ve vatandaşa din diye esasen "hurafe"yi anlattıklarını; bu kadar çok özel hayata neden girilmek istendiğini sor.Eğer bunları sorup sorgulayamıyorsan , sen ne kadar özgürsün "kendini" de bir sor...

  Fehmi Koru Kindar ve daha sonra Dindar bir adam - siradanbirisi

  iyi hatirliyorum. Yillar önce milliyetcilik Atatürk cercevesinden cikarilmali diyordu. Yani milliyetci bir zat. O eminim seviniyordur AKP karsiti gazetecilerin isden cikarilmasina. Ama eski (belki hala yaziyordur) Zaman gazete yazari olarak sözde demokrat gecinen tiplerden. O aslinda dinci ve milliyetcti ve kindar. Cemaatcilarin demokrasisi sadece kendileri icin gecerli.

  keşke - koçero373

  bu iş keşkelerle olmuyor sayın koru. hükümete söyleyin bunu.

  ayda 100 binden fazla kazanıyorsunuz - demlicay2011

  gazetelerden okumuştum. helali hoş olsun. ama bir kısmını belki geri getirebilirsinz. sizin kol uzun çevre geniş. timsah gözyaşları açıkça gözüküyor.

  Basbakana yaranmak icin yarisan medya - Roza lüxemburg

  Gazetecilerin niye isten cikarildigi herkesin malumu; basbakana yaranma sevdasi. Hükümete mesamefeli, basbakana destegini acik belirtmeyen gazeteciler kizaga aliniyor, calistigi gazetenin bagli oldugu holding Koc Holding örneginde olgugu gibi baskina ugruyor.Dogan Holding örnrginde oldugu gibi agir vergi cezasi ile intikam aliniyor. Eger Fehmi KORU Bey bir aydin durusu sergilemek istiyorsa elestirisini acik olarak Dogru adrese yapmali

  Sayın Koru - selo4433

  Hiçbir iş keşke ile yürümez; fakat bu sözleri söylemeniz bile sizin ve iktidarınızın gerçek yüzünü göstermiştir.