Star'a vakıf yanıtı

Aydın Doğan Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Birgit, Star gazetesi yazarı Cevher Kantarcı'nın, 'Sedat Simavi Karikatür yarışmasının adının değiştirilmesi'...

İSTANBUL - Aydın Doğan Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Birgit, Star gazetesi yazarı Cevher Kantarcı'nın, 'Sedat Simavi Karikatür yarışmasının adının değiştirilmesi' konusundaki suçlamalarını 'art niyetli' diye niteleyerek, konuya açıklık getirdi. Yarışmanın adının zaten 'Erol Simavi Hürriyet Karikatür Yarışması' olduğunu biraz sanata ilgi duyan herkesin bilebileceğini hatırlatan Birgit yaptığı açıklamada şunları söyledi:
"Erol Simavi 1994'te Hürriyet gazetesini satarken, 'Erol Simavi Hürriyet Vakfı'nın kendisinin ve sayın eşi ile oğlunun isimleri çıkartılarak sürdürülmesine itiraz etmeyeceğini bildirerek, hisselerini Hürriyet Holding'e devretti. Holding'in yeni sahibi olarak sayın Aydın Doğan, bunun üzerine başlatılan eğitim ve kültüre yönelik çalışmaları daha da artırarak sürdürmek amacıyla Aydın Doğan Vakfı'nı yaşama geçirdi. Bu vakıf, sözünü ettiğiniz karikatür yarışmasını, her yıl artan bir başarıyla yürütürken, ne kamunun, ne üçüncü kurum ve kişilerin tek kuruş desteğini istemiyor, almıyor."