'Stavraetos' kod yandın sen!

'Atatürk'e ve Türk bayrağına hakaret içeren videolarıyla' YouTube adlı sitenin Türkiye'de sansürlenmesine ve Türkiye'nin sansürcü olarak dünyanın diline düşmesine 'neden olan' internet kullanıcısı için uluslararası av başlatılıyor.

İSTANBUL - 'Atatürk'e ve Türk bayrağına hakaret içeren videolarıyla' YouTube adlı sitenin Türkiye'de sansürlenmesine ve Türkiye'nin sansürcü olarak dünyanın diline düşmesine 'neden olan' internet kullanıcısı için uluslararası av başlatılıyor. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Savcısı Nurten Altınok, 'Stavraetos' takma ismini kullanan kişinin bulunması için sitenin yayın yaptığı ABD'den, adli yardım talebinde bulundu. Altınok, internet sitesine görüntüyü yayan kişinin kimliği ve bilgisayarının belirlenip Cumhuriyet Başsavcılığı'na iletilmesini talep etti.
ABD'nin yanıtı doğrultusunda 'Stavraetos' takma isimli kullanıcı hakkında 'Türklüğü aşağılamak' suçunu düzenleyen Türk Ceza Kanunu'nun 301'inci maddeden dava açılıp açılmayacağı netlik kazanacak.
Öte yandan Türkiye'de YouTube'a mahkeme kararıyla yasaklama getirilmesi, sivil toplum kuruluşlarını sansüre karşı bir araya getirdi. Bilişim Sivil Toplum Kuruluşları Platformu, internete erişim konusunda kısıtlamalara karşı kampanya başlattı. Platform 'dan yapılan açıklamada, erişim yasağı konularak Türk halkının cezalandırıldığı vurgulanarak şöyle denildi: "Öfkelendiğimiz bir video nedeniyle Youtube'u erişime kapatmak, zararlı bulduğumuz bir kitap nedeniyle, milyonlarca kitaplı bir kütüphaneyi kapatmaya benzemektedir. Erişimi yasaklamak yerine Ata'mıza saldıran videoyu, Google Türkiye veya elçilikle temasa geçip kaldırmak mümkündü" denildi. Herkesin internete sahip çıkması için
'http://bt-stk.org.tr' ve 'http://internetim.kampanya.org.tr' de kampanya başlatıldı.
'YouTube'a yüklenen Atatürk'ü ve Türkiye'yi övücü videoların sayısıysa dün bini aştı. Bir ara sitede görünen 'Yeni Türk Bayrağı' başlıklı videoysa kullanıcısı tarafından geri çekildi. Görüntüde Türk bayrağı ve İstiklal Marşı'yla kaba biçimde dalga geçiliyordu.