Stephen Kinzer: Gaziantep'e gelerek amacıma ulaştım

Stephen Kinzer: Gaziantep'e gelerek amacıma ulaştım
Stephen Kinzer: Gaziantep'e gelerek amacıma ulaştım
Dışişleri Bakanlığı tarafından hemşehrilik beratı verilmesi uygun görülmeyen Pultizer ödüllü Amerikalı gazeteci Stephen Kinzer, Gaziantep'e gelmekle amacına ulaştığını söyledi.

RADİKAL-Zeugma Antik Kentinin dünyaya tanıtılmasına yönelik katkısından dolayı Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından fahri hemşerilik beratı verilmesi kararlaştırılan ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkında yazdığı yazılar nedeniyle Dışişleri Bakanlığı tarafından beratın verilmesi iptal edilen Pulitzer ödüllü Amerikalı gazeteci Stephen Kinzer, Gaziantep Kulübü Derneği'nin bir otelde düzenlediği programda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Tören için geldiğini ancak işlerin yolunda gitmediğini söyleyen Stephen Kinzer, "Ben kendimi Türkiye'ye çok yakın hissediyorum. Gaziantep'e de çok yakın hissediyorum. Buraya ilk geldiğimde bir tören için geldim. Fakat işler umduğum gibi gitmedi. Bu tören sayesinde Gaziantep ile olan ilişkim resmiyete kavuşacaktı. Aslında yine de kavuştu, yine de hedefim için gelmiş bulundum buraya. Buradan ayrılırken bir kağıt parçasıyla ayrılacaktım. Ama yine resmi bir şekilde, bağlantılı bir şekilde Türkiye'ye ve Gaziantep'e olan duygularımın bütünlüğüyle ayrılacağım" dedi.

Gaziantep ile olan bağını güçlendirmek amacıyla geldiğini ve amacına ulaştığını ifade eden Kinzer, şunları söyledi:"Daha önceden mozaiklerin kurtarılmasıyla ilgili olarak birtakım yazılarım vardı. Bunların gerçekten çok büyük bir katkısı olduğunu düşünüyorum Zeugma'ya. Aynı zamanda turizm gelişti, kültürel olarak Gaziantep gelişti. Bunun yanında ekonomik katkıları da oldu. Bunların içinde Gaziantep şehir olarak bana teşekkür etmek istedi ve beni buraya tekrar çağırdı. Ben onların teşekkürlerini kabul ettiğimi düşünüyorum. Buraya gelmişken şehrin tadını da çıkardığımı düşünüyorum. Duymuş olduğum kadar yazmış olduğum yazılar bazı sorunlara sebebiyet verdi. Fakat bunlar çok büyük sorunlar değil. Bunlar sadece formalite. Büyükelçi ile görüştüm kendisi beni aradı. Aynı zamanda Kerry'nin özel asistanı tarafından bir not iletildi bana. Ama bunlar normal şeyler. Herhangi bir devletin vatandaşını desteklemesi, yanında olması alışılagelmiş şeyler. Sıra dışı hiçbir şey yok. Benim buraya gelme amacım, Gaziantep ile olan bağımı güçlendirmekti, o amacıma da ulaştım."

 Metin Faruk TAMER / GAZİANTEP (DHA)