Stephenson serbest ama sınırdışı edilebilir!

Stephenson serbest ama sınırdışı edilebilir!
Stephenson serbest ama sınırdışı edilebilir!
HDP'nin Nevruz davetiyesi nedeniyle gözaltına alınan ve hakkında sınırdışı edilmesi talebi bulunan Bilgi Üniversitesi akademisyenlerinden Chris Stephenson'ın avukatı durumu "Hem hukuka hem insan mantığına aykırı" sözleriyle değerlendirdi.

RADİKAL - ‘Bu suça ortak olmayacağız' başlıklı bildiriyi imzalamaları nedeniyle tutuklanan üç akademisyene destek olmak için İstanbul Adliyesi'ne giden Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi, İngiliz akademisyen Chris Stephenson hakkında ‘sınırdışı edilsin' talebinde bulunuldu. HDP'nin Nevruz davetiyesini taşıdığı gerekçesiyle bir gece gözaltında tutulan Stephenson, bugün öğle saatlerinde serbest bırakılsa da, savcı ‘sınırdışı edilsin" talebinde bulunduğu için geri gönderme merkezine götürüldü. İngiliz akademisyen, uzun bir süredir Türkiye'de yaşıyor. 

Stephenson'ın avukatlarından Cemal Polat, Sputnik'ten Elif Örnek'e yaptığı açıklamada sınır dışı talebi nedeniyle göç merkezine götürülen akademisyenin, burada kararı bekleyeceğini belirtti. Kararın İstanbul Valiliği'nin takdirine bağlı olduğunu ifade eden Polat, "Takdir yetkisi kullanılacağı için, nasıl bir karar çıkacağını öngörmek mümkün değil. Yabancılar için her zaman böyle bir risk var. İtirazlarımızı yapacağız mahkemelerde" dedi.

'SINIRDIŞI KARARI ÇIKMASI HALİNDE İTİRAZ EDECEĞİZ'

Sınırdışı kararı çıkması halinde derhal uygulanacağına dikkat çeken Polat, bu durumda itirazda bulunacaklarını ve Stephenson'ın mahkeme son kararı verene kadar, serbest bırakılmayacağını açıkladı.

İngiliz akademisyen hakkında sınır dışı talebinde bulunulmasını 'haksız bir karar' olarak nitelendiren Polat, "27 yıldır Türkiye'de yaşayan, 17 yıldır kesintisiz olarak Bilgi Üniversitesi'nde ders veren bir hoca. Daha önce Boğaziçi Üniversitesi'nde, Marmara Üniversitesi'nde ders vermiş bir hoca. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyla evli. Bir çocuğu var Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı" dedi.

?Stephenson'ın şaşkın olduğunu söyleyen avukat Polat "Ayrıca endişeli. Çünkü eşi burada, çocuğu burada. Çocuğu okula gidiyor" ifadelerini kullandı.

‘SAVCI DAVETİYELERİN TOPLATILMASINI İSTEYECEK'

Stephenson'ın bir diğer avukatı Kemal Tuncaelli ise İngiliz akademisyenin üzerindeki Nevruz davetiyesinin 'terör örgütünün propaganda aracı' olarak görüldüğünü söyledi. Tuncaelli savcının kendilerine, davetiyeler hakkında toplatma kararında bulunulacağını söylediğini de aktardı. Avukat, davetiyedeki ateş ve barikat fotoğraflarının savcı tarafından propaganda olarak değerlendirildiğini, Stephenson'a da ifadesinde bu yönde sorular sorulduğunu belirtti. 

İngiliz akademisyenin sorguda, "Davetiyenin üzerindeki fotoğraflara dikkat etmedim. Bana verilen bir davetiye, kimseye dağıtmadım" dediğini söyleyen Tuncaelli, "Bir yasal partinin davetiyesinin birinin üzerinde bulunmasını suç saymak hem hukuka hem de insan mantığına aykırı" dedi.

ÜÇ AKADEMİSYEN TUTUKLANDI

Güneydoğu'daki operasyonlar sırasında gündeme gelen hak ihlallerinin ardından 'Bu suça ortak olmayacağız' başlıklı bildiriye imza atan 1128 akademisyen arasında yer alan ve gözaltına alınan Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Kıvanç Ersoy, Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Esra Mungan ve Nişantaşı Üniversitesi'nden kovulan Muzaffer Kaya dün tutuklandı. (Sputnik)

Çantasında HDP'nin Nevruz davetiyesi çıkan akademisyene gözaltı

Ezgi Başaran yazdı. "O sözlerin asıl 'flaş flaş' kısmı "