@ismailsaymaz

Stüdyo stüdyo gezen kadınlar

Ambarlı, 07.45'te onlarca kadının sesiyle uyanıyor. Avcılar'dan kalkan servis aracı, onları heyecanla izledikleri sabah programına taşıyor. Grup, oradan kadın sorunlarının tartışıldığı gün ortası programına, akşama doğru da bir müzik eğlence programına gidecek.
Haber: İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

İSTANBUL - Ambarlı, 07.45'te onlarca kadının sesiyle uyanıyor. Avcılar'dan kalkan servis aracı, onları heyecanla izledikleri sabah programına taşıyor. Grup, oradan kadın sorunlarının tartışıldığı gün ortası programına, akşama doğru da bir müzik eğlence programına gidecek. Geç kalanlar taksiler ve otobüslerle son anda yetişiyor. Servisin çoğu, şoför Hacı Ali Bulut da dahil, boynu bükük gelin adayından yana... Ayrıca Türk kaynanalarının yanlış tanıtıldığını düşünüyorlar.
'Semt temsilcisi' Zeynep Önür'ün liderliğindeki topluluk, Kuşum Aydın'ın sunduğu 'Sabah Yıldızları'na gidecek. Maslak'taki stüdyoya kadar altı ayrı duraktan izleyici topluyorlar. Şoför, kadınların isteğine kulak vererek, Ankaralı Turgut'un kasedini teybe yerleştiriyor. Yolculuk, oynak bir Ankara havası eşliğinde devam ederken, Önür'ün elindeki liste eksiksiz doluyor. Servisin mevcudu: 18. Önür, beş yıldır düzenli olarak setlerde. 'Sabah Yıldızları' başladığı günden beri de Avcılar'a 'öncülük' ediyor.
Protesto aleti: Biberon
Önür, servise yetişemeyen fanatiklerin telefonlara yanıt yetiştirirken konuklardan Türkan Eren ve Suna Günsöz, programda ne yapacaklarıın konuşuyor. Yedi çocuk ve 11 torun sahibi Türkan hanım, gençliğinde 'Kadın Hakları Koruma Cemiyeti'nde görev aldığı için kadın sorunlarına karşı duyarlı, en çok 'kaynanaların yanlış tanıtılmasından şikâyetçi. Çantasından çıkardığı biberonu sallayan Suna hanım pısırık damat adayına öfkeli: "Diyeceğim ki; annesinden bu kadar korkan bir delikanlıya ancak bu yakışır."
Nur Somer ve kızı Funda "Bedava eğlence var, servis ayağımıza gelmiş, niye gitmeyelim" görüşünde. Nur hanım bu uğurda torunu ve ev işlerini emekli eşine bıraktığını gülerek anlatıyor. Nermin Özden, 'komşu gezmelerini sevmediği' için TV eğlencelerini tercih ediyormuş. İki çocuk annesi Semra Laik ise Küçükçekmece'den sırf 'Gelinim Olur musun'un tartışmalarına katılmak için geliyor. Servis, sonunda Maslak'taki Film Sokağı Stüdyosu'na yanaşıyor. Kadınlar, bir davete katılmanın ciddiyetiyle salondaki yerini alıyor. İki saati aşkın bir süre sert tartışmaların yaşandığı program, 12.15'te son buluyor.
Elazığ'dan geldiler
Program bitiminde, konuşma yapan kadınlara armağanlar veriliyor. Programın en tanıdık yüzlerinden 32 yaşındaki Sacide Olcay, buradan İkitelli'deki stüdyolarda çekilen 'Gülbence' adlı programına gidecek. Eyüplü Sacide hanım fırsat buldukça da Beşiktaş'taki TV 8 binasında çekilen, Esra Ceyhan'ın 'A'dan Z'ye' adlı programına gidiyor. Bakırköy'den 30 arkadaşıyla gelen Yasemin Demir de Star TV'nin 'Son Karar'ı için Bağcılar'daki stüdyoya gidecek, oradan özel bir TV'deki 'yılbaşı eğlence' programına uzanacak. 'Medya mesiresi'ne şehir dışından da katılım var. Örneğin Nevin Sıriçek ise iki hafta önce programları yerinde izleyebilmek için İzmir'den kalkıp gelmiş. Ayşe ve Tülay Toktekin kardeşler, Elazığ'dan ziyaret için geldikleri İstanbul'da, hemşerileriyle birlikte programın yolunu tutmuş.
Programlar arası koşuşturmaca akşama yavaşlıyor. İstanbul'un çeşitli semtlerine dağılan servisler, sabah saatlerinde aldıkları kadınları, 'bir başka medya seferinde buluşmak üzere' evlerine bırakıyor. Gün bitiyor.
Yeni bir işkolu!
Kadın, eğlence ve tartışma ağırlıklı programların artmasıyla birlikte yeni bir meslek dalı doğmuş: Seyirci koordinatörlüğü. Ayla Köklü, 'Sabah Yıldızları'nın yanı sıra 'Gülbence' ve 'A'dan Z'ye' ve TRT 1'de yayımlanan 'Müzik Yelpazesi'ne seyirci taşıyor. Kendisine ait 'Köklü Ajans' bünyesinde seyirci koordinatörlüğünün yanı sıra dizi ve klip çekimleri de yapan Köklü, yoğun seyircinin bulunduğu ve toplu katılımların olduğu semtlere servis gönderiyor. Köklü'ye ait servisler Şişli, Avcılar, Küçükçekmece, Eyüp, Beylikdüzü, Kartal, Gebze, Ümraniye ve Kadıköy gibi semtlerden kalkıyor. Köklü'nün bu organizasyon için görevli 10 çalışanı ve onlarca 'gönüllü' semt temsilcisi bulunuyor. Programlara günde yüzlerde izleyici taşıdığını anlatan Köklü, bu ilgiyi, vatandaşların maddi olanaksızlıklar yüzünden eğlenememesine bağlıyor. Köklü, "İnsanlar parasızlık yüzünden bara ve gazinoya gidemiyor. Biz onları evlerinden alarak sanatçılarla buluşturuyoruz" diyor.