Şu açılım KESK davasına da bir uğrasa...

Şu açılım KESK davasına da bir uğrasa...
Şu açılım KESK davasına da bir uğrasa...
Kürt açılımı sürerken KCK operasyonunda tutuklanan KESK üyelerine aleyhindeki deliller şöyle: Kürtçe eğitim istemek, Nevruz'a katılmak, Kürtçe kurs vermek


İSMAİL SAYMAZ 

PKK ile bağlantılı Demokratik Emek Koordinasyonu’nun Ege Bölge yapılanması üye oldukları iddiasıya tutuklanan, tamamı KESK üyesi 28’i öğretmen 31 kişi hakkında ‘silahlı terör örgütüne üye olmak’tan dava açıldı. Demokratik Toplum Partisi’ni PKK ile ilişkide gösteren savcılığın, Eğitim-Sen’li öğretmenler hakkındaki ‘kanıtları’ şöyle: Anadilde eğitim maddesini Eğitim-Sen tüzüğüne koymaya çabalamak, İsveç’ten öğretmen getirterek Kürtçe kurs açmak ve ‘çay partisi görünümlü toplantı’ yapmak...
İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 31 Temmuz’da hazırladığı iddianamede, PKK’nın, Abdullah Öcalan’ın görüşleri doğrultusunda sivil ve sosyal alan faaliyetleri için Koma Ciwaken Kurdistan (Kürdistan Topluluklar Birliği/KCK) adlı oluşumu kurduğu öne sürüldü. Türkiye, Irak, Suriye ve İran’daki Kürtlerin birliğini temsil ettiği savunulan KCK’nin Türkiye Meclisi (KCK/TM) oluşturuldu. İddiaya göre, TM’nin sendikal ayağında Demokratik Emek Konfederasyonu (DEK) kuruldu.

Öğretmenler tutuklu
KCK/TM’ye yönelik ilk operasyon geçen 14 Nisan’da Diyarbakır’da yapıldı. DTP yöneticileri ve sivil toplum kuruluşlarına üye 51 kişi tutuklandı. İkinci adımsa İzmir merkezli 28 Mayıs’ta yapılan operasyondu ve KESK Kadın Sekreteri Songül Morsünbül, eski KESK Genel Sekreteri Abdurrahman Daşdemir, Eğitim-Sen Kadın Sekreteri Gülçin İsbert ve Barış Meclisi Sözcüsü Yüksel Mutlu’nun da aralarında bulunduğu 28’i öğretmen 31 kişi gözaltına alındı. ‘Silahlı terör örgütü üyeliği’ suçlaması yöneltilen şüphelilerden 23’ü tutuklandı, sekizi serbest bırakıldı.
İddianameye göre, suç kapsamında değerlendirilen eylem ve etkinlikler şöyle:
* Eğitim-Sen tüzüğüne anadilde eğitim maddesinin yeniden konması için çabalamak
* İsveç’ten getirtilen öğretmenle Kürtçe kurslar düzenlemek
* DTP’nin Nevruz kutlamasına KESK bayraklarıyla katılmak
* Manisa Eğitim-Sen Şubesi’nde 12 Mart 2009’da ‘çay partisi görünümünde toplantı’ yapmak
* Öcalan’ın doğumgünü olan 4 Nisan 2009’da Şanlıurfa’nın Halfeti ilçesindeki Ömerli köyündeki etkiliklere gitmek
* Şanlıurfa’da 2 Mayıs 2009’da 1 Mayıs’a katılmak
* Diyarbakır’da 3 Mayıs 2009’da yapılan açlık grevine katılmak
* DTP’nin seçim faaliyetlerini yürütmek
* Dünya Dil Günü’nde Kürt Dili ve Eğitim Hareketi’nin (TZP) imza kampanyasına imza vermek
* Türkiye Barış Meclisi adına Roj TV’ye bağlanmak
İddianamede sık sık ‘Sözde’ ifadesini kullanıyor. Diyarbakır’ın Kürtçe ismi olan Amed için “Sözde Amed” diyen savcılık, Öcalan’ın doğum günü olan 4 Nisan’daki etkinlikler için “Terörist başının sözde doğum günü eylemleri” ifadesine yer veriyor. Ayrıca iddianamede DTP’den ‘PKK’nın siyasi kanadı’ diye bahsetiliyor. Savcılığın İnsan Hakları Derneği (İHD) hakkındaki görüşleri ise şöyle: “Sözde insan hakları ihlallerinin araştırılması Türkiye aleyhine AİHM’de dava açılmasını sağlamak”