Şu anda saat kaç? (25 Ekim 2015 Pazar günü için saat sorgulama)

Şu anda saat kaç? (25 Ekim 2015 Pazar günü için saat sorgulama)
Şu anda saat kaç? (25 Ekim 2015 Pazar günü için saat sorgulama)
Türkiye güne "Saat kaç, saatler geri alındı mı?" sorularıyla uyandı. Twitter'da #SaatKaç etiketi TT oldu. Yaşanan karışıklığın sebebi ise kış saatine, 1 Kasım'daki seçim nedeniyle iki hafta ertelemeli olarak 8 Kasım'da geçilecek olması... Yani saatler geri alınmadı. Bu ertelemeyi dikkate almayan elektronik cihazlar ve özellikle de akıllı telefonlar birçok kişinin problem yaşamasına sebep oluyor. Peki tam olarak şu anda saatler kaçı gösteriyor? İşte detaylar...

Seçimler nedeniyle alınan karar gereği, 8 Kasım 2015'te kış saatine geçilecek, böylece yaz saati uygulaması sona ermiş olacak. Fakat akıllı telefonlar ve bazı elektronik cihazlar bu güncelleme işlemini otomatik yaptıkları için kış saatine bugün (25 Ekim 2015 Pazar) geçmiş ve hatalı saat gösteriyor olabilir. Birçok kişinin bu konuda sorun yaşadığı ise #SaatKaç etiketinin Twitter'da TT olmasıyla anlaşılıyor. Peki şu anda tam olarak saat kaç, doğru saat ne?

Bunu CNN Türk ekranının sağ alt köşesindeki saatten anlık olarak olarak takip edebilirsiniz. Bu, sizin için en güncel zaman bilgisi olacaktır.

CNN TÜRK CANLI YAYINI (ALTTA EKRAN AÇILMAZSA BURAYA TIKLAYIN)

BTK'NIN SAAT UYARISI

BTK'dan yapılan yazılı açıklamada, gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla bütün yurtta saatlerin düzenlenmesine ilişkin Bakanlar Kurulu kararına göre, bugün yerine 8 Kasım Pazar günü saat 04.00'ten itibaren bir saat geri alınacağı anımsatıldı.

Akıllı telefon ve bilgisayar gibi elektronik cihazlarda saatini otomatik olarak geri alabilme özelliği bulunduğu için vatandaşların mağdur olmaması bakımından elektronik cihazlarda gerekli saat ayarlamaları yapmalarının yararlı olacağı ifade edildi.

Elektronik haberleşme sektöründe (GSM, İnternet, sabit telefon, uydu hizmetleri) faaliyet gösteren işletmecilerin sunduğu faturalandırma, tarife paketlerinin yürürlüğe gireceği zaman, taahhütlerin başlangıç ve bitiş tarihleri, avantajlı servisler gibi hususlar da karışıklığa ve mağduriyete sebep olunmaması için işletmecilerin gereken önlemleri alması gerektiği belirtildi.

NE YAPMAK GEREKİYOR?

Dünya ülkeleri, bu gece saat 04.00'da saatlerini 1 saat geri aldı ve yaz saati uygulamasını sonlandırdı. Türkiye'de ise 1 Kasım seçimleri nedeniyle saatler 8 Kasım'da geri alınacak... Ülkemizde saatlerin dünya ülkelerinden daha geç geri alınacak olması, elektronik cihazlarda karışıklıkları da beraberinde getirebilir.

Ntv.com.tr'nin haberine göre; özellikle akıllı telefonlar, otomatik saat güncelleme özellikleri nedeniyle kullanıcılar farkında olmadan saatleri 1 saat geri alabilir. Bu karmaşanın önüne geçmek için telefonun ayarlar kısmından "tarih ve saat" bölümüne giriş yapılarak, otomatik zaman güncellemesi özelliğinin kapatılması gerekiyor.

Uzmanlar, bu durumun bilgisayarlarda da otomatik güncellemeler nedeniyle size sorun yaşatabileceğine dikkat çekiyor.

Bilgisayarınızda saat diliminiz gün ışığından yararlanma saatini gözlemliyorsa ve gün ışığından yararlanma saati değiştiğinde bilgisayarınızın saatinin otomatik olarak ayarlanmasını istemiyorsanız, "Saati Gün Işığından Yararlanma Saati için otomatik olarak ayarla" onay kutusunun seçili olmadığından emin olun.