Su bitti, su kuşu azaldı

Doğa Derneği 'Kış Ortası Su Kuşu Sayımı' sonuçlarını açıkladı. 87 sulak alanda yapılan sayımda 95 farklı türde 1 milyon 629 bin su kuşu tespit edildi. En fazla su kuşu Beyşehir Gölü'nde var. Normalde Türkiye'de değil Afrika'da kışlaması gereken kuş türlerine rastlandı. Türkiye'de kışlaması gereken kuş türlerinde ise azalma tespit edildi. Bu durum küresel ısınmanın bir sonucu olarak değerlendirildi.

İZMİR - Uluslararası Sulakalanları Koruma Kurumu'nun sayımların bir parçası olan 'Kış Ortası Su Kuşu Sayımı'nın sonuçları açıklandı. Türkiye'de 87 sulak alanda 27 Ocak-20 Şubat tarihlerinde yapılan sayımda, 95 farklı türde 1 milyon 629 bin su kuşu tespit edildi. Doğa Derneği'nden Ulusal Su Kuşu Sayımı Koordinatörü Ortaç Onmuş, bu yılki sonuçlara bakarak, en önemli sulak alanlar konumundaki deltalarda ciddi kuraklık yaşandığı ve bu yüzden su kuşu sayısında önemli ölçüde düşüş olduğunu söyledi.
Normalde kışın Türkiye'de bulunmaması gereken kuş türlerinin görülmesiyle Türkiye'de kışlaması gereken türlerde azalma olduğunu belirten Onmuş, "Sayımlarda leylek, mahmuzlu kız kuşu, küçük balaban, alaca balıkçıl gibi türlere rastlandı. Normalde bu türler Afrika kıtasında kışlar. Ancak bu yıl daha önce hiç olmadıkları alanlarda kışladılar. Bu da, ısınma ve kışın ne kadar sıcak geçtiği bakımından çok önemli bir gösterge. Bu durumun tersi olarak da sayım sonuçlarında kaz ve ördek gibi bazı kuş türleri azaldı" diye konuştu.