'Su çekilmesi doğal'

Marmaris'te suların 4-5 metre çekilmesinin büyük bir depremin habercisi olduğu yönündeki söylentiler halk arasında endişe yarattı.

MUĞLA - Marmaris'te suların 4-5 metre çekilmesinin büyük bir depremin habercisi olduğu yönündeki söylentiler halk arasında endişe yarattı.
Marmaris Kaymakamı Cemalettin Özdemir, halkı paniğe sevk eden söylentiler üzerine yaptığı açıklamada şunları söyledi: "Marmaris ve çevresindeki deniz çekilmesi yarım metre. Gökova'da bu, biraz daha fazlaymış. Bu da mevsim normalleri değerinde bir çekilme. Yapılan 'Büyük çapta deprem olacak' haberleri bilimsellikten uzak. Gelgit, basınç, akıntıların yön değiştirmesi, deniz suyunun seviyesini etkiliyor. Bunların hepsi normal atmosferik, meteorolojik olaylar. Herkes rahat olsun."
Bölgede 10 yıldan bu yana yer incelemeleri yapan jeofizik mühendisi Hakan Beyaz da, deniz suyu çekilmelerinin lokal olmadığını, bu nedenle deprem ya da tsunami ile ilgisinin bulunmadığını kaydetti. Beyaz, "Tamamen atmosferik olaylarla ve akıntılarla ilgili. Çekilme yalnızca Gökova'da olsaydı, depremle alakalı diyebilirdik. Gökova'da dalma batma zonu yok. Kesinlikle depremle alakalı bir durum değil. Çekilme yalnız burada değil, Ege ve tüm Akdeniz'de var" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7346817346810

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.