Su deposu 'kalekol' oldu

Su deposu 'kalekol' oldu
Su deposu 'kalekol' oldu
Hâlâ şantiye halinde olduğu için eğitime başlanamayan Tunceli Üniversitesi'nde bir tek su deposu inşaatı bitmişti. O da 'kalekol'a dönüştü.
Haber: CAN GÜLERYÜZLÜ/ ANKARA / Arşivi

Tunceli Üniversitesi’nde yapımı tamamlanamadığı için öğrencilerin mağdur olmasına yol açan yeni kampüste, üniversite için planlanan su deposunun askeriyenin kullanımına verilerek ‘kalekol’a dönüştürüldüğü ortaya çıktı. Gelecek tepkilere karşı ‘kalekol’un, kampüs dışında bir yapı görünümüne dönüştürülmesi için etrafının duvarla çevrelenmesi planlanıyor.
Tunceli Üniversitesi’nde hâlâ inşaat çalışmaları süren yeni kampüs nedeniyle 6 bin 650 öğrencinin eğitiminden 1.5 aydır geri kalmasına yol açan yönetimin, aynı kampus kapsamında başka bir skandala daha imza attığı belirlendi.

Askerler kullanıyor

Üniversite yönetimi, etaplar halinde planladığı ve ilk etabını 2011 yılının haziran ayında ihale ettiği yeni kampüs içinde bir de su deposu yapmayı kararlaştırdı. Bunun için de 2012 Kasım ayında ihale ilanına çıkıldı. Aynı ayın 12’sinde de ihale gerçekleştirildi. Rektörlük binasında pazarlık usulü gerçekleştirilen ihalenin ardından kampüsteki binalara su verilmesini sağlayacak deponun yapımına başlandı.
Su deposu olarak ihale edilen yapı, diğer eğitim binaları daha eksiksiz tamamlanamazken kısa sürede bitirildi. Ancak planlandığı gibi su deposu olarak kullanıma girmedi. Edinilen bilgilere göre, su deposu olarak inşa edilen yapı şu anda askerler tarafından kullanılıyor. Üniversite kampüsü sınırları içinde kalan yapı, son dönemde Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde inşa edilen ‘kalekol’ olarak faaliyet gösteriyor. Amacı dışında kullanılmaya başlanan yapının üniversitenin eğitime başlamasıyla birlikte tepki geleceği göz önüne alınarak, etrafının duvarla çevrelenmesi gündemde.

Sınavlar öğrencileri sıkıştıracak

Tunceli Üniversitesi’nde yeni kampüsün tamamlanamaması nedeniyle yaşanan ‘eğitim kaosu’ Rektör Prof. Dr. Durmuş Boztuğ’a göre çok sorun değil. Rektör Boztuğ, eğitimdeki 1.5 aylık gecikmenin kamuoyuna yansımasının ardından yaptığı açıklamada, açılışı 40 gün ertelediklerini belirterek, “Öğrencilerin hiçbir kaybı olmayacak. Normalde 10 Haziran’da bitecek olan akademik yılımız ağustos başında bitecek” dedi.
Ancak başta Kamu Personeli Seçme Sınavı olmak üzere haziran sonlarına doğru yapılan sınavlar sırasında Tunceli Üniversitesi öğrencileri hâlâ eğitimlerine devam ediyor olacak.
Öğrenciler bir yandan bu sınavların stresiyle, bir yandan da okuldaki finallerle boğuşacak.