'Su Forumu'nda 33 bin kişi ağırlandı

İSTANBUL - Dünyanın suyla ilgili en büyük organizasyonu olarak anılan, Türkiye ile Dünya Su Konseyi’nin, ‘Farklılıkların Suda Yakınlaşması’ temasıyla  düzenlediği ‘5. Dünya Su Forumu’ sona erdi. Bir haftalık foruma 92 ülkeden 33 bin kişi katıldı.
Dünyadaki su sorununu uluslararası gündeme almak, dünya su kalkınma raporunu yayımlamak ve Binyıl Kalkınma Hedefleri’ni gözden geçirmek amacıyla 16 Mart’ta Sütlüce Kongre ve Kültür Merkezi ile Feshane Kültür Merkezi’nde başlayan forum dün sona erdi. Foruma 92 ülkeden 33 bin kişi katıldı. Üç prens, üç cumhurbaşkanı, beş başbakan, 95 bakan ve bakan yardımcısı, 263 parlamenter, 200 belediye başkanı, 91 şehirden vali yardımcısı katıldı. Forumu, Birleşmiş Milletler dahil su konusunda uzman yaklaşık 5 bin katılımcı kurum, 14 uluslararası örgüt başkanı, 1268 basın mensubu takip etti. Forumda, şehir su kaynaklarını başarıyla yönettikleri için Avustralya’nın Brisbane, Avusturya’nın Viyana, Fransa’nın Paris, Houdan, Maxevielle ve Strasbourg şehirleri ‘Şampiyon Şehir’ ilan edildi.
Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, forumun kapanışında, “Ülkemizin içinde bulunduğu coğrafya, sınır aşan su kaynaklarının çatışma sebebi değil, barış ve işbirliği vesilesi olması potansiyelini ve gereğini ortaya çıkarmaktadır” dedi. (Radikal)