'Şu kaderin cilvesine bak'

Eski Devlet Bakanı ve işadamı Cavit Çağlar, yaklaşık 10.5 saat süren uçak yolculuğu boyunca yemek yemedi, uyumadı

İSTANBUL - Eski Devlet Bakanı ve işadamı Cavit Çağlar, yaklaşık 10.5 saat süren uçak yolculuğu boyunca yemek yemedi, uyumadı; 'Onurlu Bir Adam' filmini izledi.

 • Uçağın arka bölümünde oturan Çağlar'ın yakınında görevlilerden başka kalp hastası bir çocuk ve ailesi yer aldı. Yolculuk esnasında Çağlar, hasta çocuğun annesine "Bacım geçmiş olsun çocuk nasıl?" diye sordu ve kadın da Çağlar'a "Sağol, iyi... Allah kurtarsın" dedi.
 • Tuvalete görevliler nezaretinde giden Çağlar, hakkındaki iddialarla ilgili soru soran bir gazeteciye, "Bu siyasi bir komplo" dedi.
 • Çağlar, kabin görevlisiyle bir diyaloğunda; "Hanımefendi, Apo' nun Türkiye'ye getirilmesi için ben devlete uçağımı vermiştim. Şimdi devlet uçakla beni Türkiye'ye götürüyor" diye yakındı.
 • Yolculuk boyunca sadece buzlu su içti, hiç uyumadı ve yemek yemedi. Uçakta sürekli televizyon seyreden Çağlar 'Onurlu Bir Adam', 'Kaplan ve Ejderha'
  isimli filmleri dikkatle izledi.
 • JFK Havalimanı'ndan yolculuğuna elleri kelepçeli olarak başlayan Çağlar, uçaktan elleri kelepçesiz olarak indi. Bir polisin koluna girerek merdivenlerden inmesine eşlik ettiği Çağlar'ın koyu füme bir takım elbise giydiği, kravat takmadığı ve açık gri renkli bir gömlek kullandığı görüldü. Hafif sakallı Çağlar'ın biraz kilo vermiş olması ve yorgun görünmesine karşın, gülümsemesi dikkat çekti.
  DGM'ye 'protokol' giriş
 • Çağlar, İstanbul DGM Başsavcısı'nın daha önce kesin talimatı olmasına karşın tutuklu ve sanık girişi yerine Mali Şube Müdürü Ayhan Mimaroğlu'nun da aralarında bulunduğu ekip tarafından protokol kapısından DGM binasına alındı. Personel kapısından ise koruma ordusuyla gelen oğlu Mustafa Çağlar ve DTP Genel Başkan Yardımcısı Orhan Keçeli girdi.
 • Çağlar'ı desteklemek için DGM önüne gelen bir grup, gazetecilerin çalışmasını engellemeye çalıştı. 'Hortumcular halka hesap verecek' sloganı atan ve döviz açan dört kişiye de Çağlar'ın adamları polislerden önce müdahale etti. Grup, göstericileri dövüp 'Türkiye, Türkiye' ve 'Rus uşakları' diye bağırdı. Mağdurlar gözaltına alındı. Otoparktan çıkmaya çalışan bir minibüsün şoförüne de saldıran Çağlar'ın destekçilerine, polis müdahalede bulunmadı.