Su kayağına 'Şemmame' ritmi

Su kayağına 'Şemmame' ritmi
Su kayağına 'Şemmame' ritmi
Van-Bitlis Uluslararası Su Sporları Festivali'nin açılışında ABD'li akrobasi ekibinin, Van Gölü'nde 'şemmame' ritmiyle yaptığı gösteri ilgi gördü.
Haber: FATİH YAĞMUR / Arşivi

Van Gölü’nü tanıtmak ve turizme kazandırmak amacıyla Van ve Bitlis Valiliği’nin ortaklaşa düzenlediği 4’üncü Van Bitlis Uluslararası Su Sporları Festivali Edremit ve Tatvan sahillerinde renkli görüntülere sahne oldu. Yurtiçi ve yurtdışından 630 sporcunun katıldığı festivalin açılışında ABD ’nin ünlü akrobasi ekibi Stars Of Florida’nın Van yöresine ait ‘şemmame’ oyunu oynayarak yaptıkları gösteri büyük ilgi gördü.


Türkçe, Kürtçe ve İngilizce olmak üzere üç dilde sunulan festivalin Van ayağı Edremit’te start aldı. Barış sürecinin sürmesi temennisinin dile getirildiği festivalde, Van Valisi Münir Karaloğlu, Jandarma Alay Komutanı ve Asayiş Kolordu Komutanı da sahilde halkla beraber halaya durdu. Türk Bayrağıyla festivale katılanları selamlayan ABD’li Stars Of Florida akrobasi ekibinin gösterisi ilgi gördü. Akrobasi ekibi, Van Gölü’ndeki gösterisini Van yöresine ait ‘şemmame’ oyununu oynayarak tamamlayınca ayakta alkışlandı. Van Kedisi ve Van Gölü Canavarı kostümlü gösteri de ilgi çekti.
Festivalin Bitlis ayağı ise Tatvan’da yelken ve dragon yarışmaları ile start aldı. Açılışında konuşan Bitlis Valisi Veysel Yurdakul, “Ahlat ve Adilcevaz başta olmak üzere bu tarihi potansiyeli turizme kazandıracağız” dedi. 

4 gün sürecek 

4 gün sürecek festival kapsamında, yamaç paraşütü gösterisi, yelken ve sörf yarışmaları ile güreş gösterileri, plaj voleybolu ve judo gösterileri yapıldı. Burak Kut konseri ile devam eden etkinlikler kapsamında kano, dragon, kürek, yelken, yüzme yarışları ile plaj voleybolu, plaj futbolu ve su kayağı gibi etkinlikler deyapılacak. Festival feribot turu ile tamamlanacak.