Su mu aksın orman mı kalsın?

Barajları kuruyan İstanbul'a İğneada'dan su getirmek için çalışma başlandı. Ancak İstanbulluları sevindirecek bu proje, İğneada'daki dünyada nadir olan longoz (su basar) ormanını yok edebilir.

İSTANBUL / KIRKLARELİ - Barajları kuruyan İstanbul'a İğneada'dan su getirmek için çalışma başlandı. Ancak İstanbulluları sevindirecek bu proje, İğneada'daki dünyada nadir olan longoz (su basar) ormanını yok edebilir.
İstanbul'un 121 günlük suyu kalırken İSKİ, Istranca Dağları'ndan
İstanbul'a su getirme çalışmalarının üçüncü ve dördüncü aşama projesini devreye soktu. Buna göre İSKİ'den bir ekip geçen hafta Kırklareli'nin İğneada beldesine gidip Bulgaristan-Türkiye arasındaki Rezve ve Bulanık derelerini inceledi. Longoz su basar ormanlarına can veren bu derelerdeki suyu Papuçdere'ye, oradan da İstanbul'da aktarmak için tünel ve pompa yerleri saptandı.
İstanbul için su demek olan proje, bölgede çevrecilerin tepkisine yol açtı. İğneada Doğal Ekosistemi Koruma ve Bölgesel Yaşamı Destekleme Derneği Başkanı Orhan Uyanık, Rezve ile Bulanık Deresi'nden alınacak olan suyun doğal dengeyi bozacağı görüşünde:
"Eğer bu derenin suyu olmazsa 2 bin 500 dönümlük Longoz ormanı yok olur. Bu projeden İstanbul sadece 20 günlük su temin edebilir. 20 günlük su için bu orman yok edilemez."
TEMA Vakfı Ağaçlandırma Sorumlusu ve Orman Mühendisi Mehmet Bal'a göre, orman yok olursa yağış da olmaz: "Longozlar nemli toprakları sever, su çekilirse bir iki senede doğa yok olur. Çok hassas bir proje. İSKİ mutlaka bilim adamlarına da danışmalı."
İSKİ: Orman etkilenmeyecek
İSKİ yetkilileri ise longoz ormanının Bulanık Deresi'nden beslendiğini, Istıranca Dereleri projesinde Bulanık Deresi'nden değil, sadece Rezve Deresi'nden su alacaklarını söyledi:
"Rezve Deresi'nin yıllık verimi 200 milyon metreküp. İstanbul'un ihtiyacı oranında kontrollü su alınacak. Ormana zarar verilmeyecek." (Radikal, dha)