Sualtında üç rekor birden...

Anamur'dan Girne'ye kadar sualtından yüzmeyi hedefleyen emekli SAT komandosu Namık Ekin, 47 millik (84 km.) yolculuğuna dün saat 09.38'de başladı. Bugün KKTC'ye çıkmayı hedefleyen 62 yaşındaki Ekin'i, Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş karşılayacak.
Haber: MUSTAFA ERCAN / Arşivi
MİTHAT ÜNAL / Arşivi

MERSİN - Anamur'dan Girne'ye kadar sualtından yüzmeyi hedefleyen emekli SAT komandosu Namık Ekin, 47 millik (84 km.) yolculuğuna dün saat 09.38'de başladı. Bugün KKTC'ye çıkmayı hedefleyen 62 yaşındaki Ekin'i, Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş karşılayacak.
Ekin, "Amacım Akdeniz'i barış denizi olarak lanse edip, omurilik felçlilerine destek vermektir. 62 yaşında böyle bir etkinliği gerçekleştiriyorum. Bu da sporun her yaşta yapılabileceğinin açık bir kanıtıdır" dedi.
Vücudu, sudaki zararlı bakterilere ve etkileşimlere karşı yağlanan Ekin, noter tespitiyle saat 09.38'de denize daldı. Bugün saat 20.00 sıralarında Girne'ye çıkmayı hedefleyen Ekin, köpekbalığı tehlikesi hissedildiğinde 6 metrelik bir demir kafese geçecek. Ekin, saatte bir olmak üzere sadece şıra ve karbonhidrat içeren sulu gıdalar tüketecek.
Ekin'in ekipmanı arasında beş scooter, 35 hava tüpü bulunuyor. Her beş milde bir mola verecek olan Ekin'in 35 tüp tüketmesi planlanıyor. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Ekin için bir SAT komando timi, helikopter, karakol gemisi ve altı araştırma gemisini tahsis etti.
Guinness Türkiye fahri temsilcisi Prof. Orhan Kural, başarılı olursa Ekin'in Guinness Rekorlar Kitabı'na girecek 14'üncü Türk olacağını belirtti. Ekin 'en uzun mesafe sualtında gitme', 'en yaşlı sporcu olarak en uzun mesafe sualtında gitme' ve 'en uzun süre yüzerek sualtında kalma' rekorlarını kırmayı hedefliyor.