Şubat ayı TEKEL işçileriyle geçti

Şubat ayı TEKEL işçileriyle geçti
Şubat ayı TEKEL işçileriyle geçti
Türkiye'de 2010'un Şubat ayında önemli olaylar yaşandı. Balıkesir'in Dursunbey ilçesine bağlı Odaköy'deki bir maden ocağında meydana gelen grizu patlamasında 17 kişi hayatını kaybetti, 6'sı ağır 18 kişi yaralandı.YÖK'ün kurucu başkanı ve Bilkent Üniversitesi kurucusu Prof. Dr. İhsan Doğramacı vefat etti. TEKEL işçileri, Türk-İş Genel Merkezinde 13 gündür sürdürdüğü açlık grevine son verdi. Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner, Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklandı.

1 Şubat:
--Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu, TEKEL işçilerinin sorunlarına ilişkin ilgili bakanlarla yaptıkları görüşmede, "Uzlaşma temin edemediklerini" bildirdi.

-Erzurum’da Özel Yetkili Savcılıktaki ifadesinin alınmasının ardından sevk edildiği mahkeme tarafından tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan Eskişehir Jandarma Alay Komutanı Kıdemli Albay Recep Gençoğlu, görevine başladı.

- BDP 1. Olağanüstü Kongresinde Genel Başkanlığa Diyarbakır Milletvekili Selahattin Demirtaş seçildi.

- Müzik dünyasının önemli ödülleri arasında yer alan Grammy’nin 52’ncisi, Los Angeles kentindeki Staples Center’de düzenlenen törenle sahiplerine verildi.


2 Şubat:
-İş akdi feshedilen 8 bin 364 Tekel işçisinden 28’inin 4/C sözleşmesini imzaladığı bildirildi.

-Tek Gıda-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Türkel ve 200 Tekel işçisi 3 günlük açlık grevine başladı.

-Tunca Nehri, sağanak ve karın erimesi sonucunda yatağından taştı. Edirne’deki Fatih, Kanuni ve Yalnızgöz köprüleri yaya ve araç trafiğine kapatıldı.

-Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, BDP 1. Olağanüstü Kongresi ile ilgili "halkı askerlikten soğutmak", "Siyasi Partiler Kanununa aykırılık" ve "Suçu ve suçluyu övmek" suçları kapsamında soruşturma başlatıldı.

-Barack Obama, Youtube’a canlı katılan ve soruları yanıtlayan ilk ABD Başkanı oldu.


3 Şubat: -Eski bakanlardan Yaşar Okuyan ve CHP İstanbul Milletvekili Çetin Soysal, Tekel işçilerine destek için açlık grevine başladı.

-Eskişehir Jandarma Alay Komutanı Kıdemli Albay Recep Gençoğlu, hakkında mahkemece tutuklama kararı verildi. Erzurum Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısının talimatı üzerine Eskişehir’de 27 Ocakta gözaltına alınan ve 31 Ocakta götürüldüğü Erzurum’da mahkemece tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan Kıdemli Albay Gençoğlu hakkında verilen karara, Erzurum Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı itiraz etti. Savcının itirazını yerinde bulan mahkeme, Albay Gençoğlu hakkında tutuklama kararı verdi.

-Barış ve Demokrasi Partisinin (BDP) 1. Olağanüstü Kongresi ile ilgili "terör örgütü propagandası yapmak" suçu kapsamında ikinci soruşturma başlatıldı.

-Uluslararası Stratejik Araştırmalar Kurumunca (USAK) düzenlenen "Değişen Dengeler ve Türkiye’nin Artan Önemi" konulu konferanstaki konuşmasının ardından gazetecilerin, akademisyenlerin ve diplomatların yazılı sorularını yanıtlayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , "Benim il başkanım veya il genel meclisi üyem güya bir konuşmasında ’peygamber gibi anılan bir başbakan’ ifade kullanılıyor. Allah aşkına bir insan; bu cehaletinden olabilir, ne bileyim farklı yaklaşım tarzından olabilir, böyle bir ifadeyi kullanmış diye eğer sen de inançlıysan, bir Müslümansan bunu zaten tasvip edemezsin" dedi.
-Başbakan Recep Tayyip Erdoğan için "Bizim için adeta ikinci peygamber" dediği öne sürülen AK Parti Aydın İl Genel Meclis Üyesi İsmail Hakkı Eser, partisinden istifa etti.

4 Şubat:
-TÜRK-İŞ, KESK, DİSK, HAK-İŞ, TÜRKİYE KAMU-SEN ve MEMUR-SEN üyeleri, Tekel işçilerine destek amacıyla, çalışmama hakkını kullanarak bir gün süreyle hizmet üretmedi.

-İçişleri Bakanı Beşir Atalay, kamuoyunda EMASYA olarak bilinen protokolün yürürlükten kaldırıldığını açıkladı.

-Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink cinayeti sanığı Ogün Samast, tutuklu bulunduğu Kocaeli F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde Selma Şahin ile evlendi.

-Dubai’de geleneksel tatlar sunan bir restoran, menüye "deve burger"i kattı.


-5 Şubat: -Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Başbakan Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın başı örtülü olduğu gerekçesiyle GATA’ya alınmamış olması konusunda, "Keşke olmasaydı. Keşke bu olay yaşanmasaydı. İnsani boyuttan bakarsak bu olayı bugün savunmamız mümkün değil" dedi.

-Türk-İş Genel Merkezinde 3 gündür açlık grevi yapan Tekel işçileri, eylemlerini sona erdirdi. İkinci işçi grubu ise bugünden itibaren süresiz açlık grevine başladı.

-Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Genel Sekreterliğine Büyükelçi Serdar Kılıç getirildi.

-Ankara Zir Vadisi’nde bulunan mühimmatla ilgili olarak yargılanan Yarbay Mustafa Dönmez "Bir kısmı cephane niteliğinde olan askeri eşyayı gizlemek" suçundan dört yıl hapis cezasına çarptırıldı.

-BDP Genel Merkez binasına akşam saatlerinde kimliği belirsiz kişilerce pompalı tüfekle ateş açıldı.

6 Şubat:
-Çinli arkeologlar ülkenin doğusundaki Şandong eyaletinde 100 milyon yıl önce yaşamış dinozorların ayak izlerini buldu.

7 Şubat -Ukrayna’da yapılan devlet başkanlığı seçiminin ikinci turunda muhalif lider Viktor Yanukoviç kazandı.

8 Şubat:
-Danıştay 8. Dairesi, YÖK’ün üniversiteye girişte farklı katsayı uygulanmasına ilişkin 17 Aralık 2009 tarihli kararının yürütmesini oy birliğiyle durdurdu.

-Kuzey İrlanda’daki Cumhuriyetçi örgütlerden İrlanda Ulusal Kurtuluş Ordusu (INLA), silahsızlanma sürecini tamamladığını açıkladı.

9 Şubat
Afganistan’da ölen İngiliz askerlerinin sayısı, Falkland Savaşı’nda (1982) ölen İngiliz askerlerinin sayısını geçti.

10 Şubat: -Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Genel Merkez binasına yönelik silahlı saldırı olayına ilişkin gözaltına alınan 3 kişiden 2’si tutuklandı.

-Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Eşref Uğur Yiğit, intihar eden Güney Deniz Saha Komutanlığında görevli Kurmay Albay Berk Erden’in cenaze töreninde, üst düzey komutanlara ve devlet görevlilerine her zaman bir suikast ihbarı olabileceğini belirterek, "Beni en fazla üzen, böyle bir operasyonun, masum subaylarımın üzerine yıkılmasıdır. İsmi geçen iki albay, bana bir hücum olursa, bana bir mermi sıkılırsa, bana göğsünü siper edecek arkadaşlardır" dedi.

-11 Şubat:
-Tekel işçilerinin 9 gündür süren açlık grevinin sonlandırılması kararlaştırıldı. Türk-iş Genel Başkanı Mustafa Kumlu, Tekel işçilerinin durumuyla ilgili olarak yaptıkları görüşmede Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, "4/C konusunda şu anda yapılabilecek başka bir şeyin olmadığını ifade ettiğini" söyledi.

-Münevver Karabulut’u öldürdüğü iddiasıyla yargılanan Cem Garipoğlu, Bakırköy 2. Çocuk Ağır Ceza Mahkemesinde hakim karşısına çıktı. Garipoğlu, sevgilisinin cep telefonunda gördüğü mesajlar nedeniyle deliye döndüğünü ifade ederek, "Cinnet mi getirdim ne oldu bilmiyorum ama kendimi kaybetmiştim. Kendime geldiğimde Münevver’in yerde ölü vaziyette olduğunu gördüm. Keşke Münevver’in yerine ben ölseydim. Keşke Münevver’i geri getirmenin bir yolu olsaydı. Münevver’in ailesi için çok üzgünüm çünkü kızları öldü. Kendi ailem için de çok üzgünüm, çünkü oğulları katil oldu" dedi.

- Çin’in en önemli simgesi Çin Seddi’nin ülkenin orta kesimindeki Şaanşi eyaletinden kuzeybatısındaki Gansu eyaletine kadar uzanan 700 kilometrelik yeni duvarı keşfedildi.

- Güney Afrika Cumhuriyeti’nin ilk siyahi cumhurbaşkanı Nelson Mandela’nın hapisten çıkışının 20. yılı kutlandı

12 Şubat:
-Agos gazetesinin web sitesi hacklenerek, Hrant Dink’in katil zanlısı Ogün Samast’ın karakolda çekilen fotoğrafı konuldu.

-Kapatılan DTP’nin eski Genel Başkanı Ahmet Türk, hakkında "terör örgütü propagandası yaptığı" iddiasıyla Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen 5 soruşturmayla ilgili ifade verdi.

-El Kaide’nin Türkiye yapılanmasında bombalı saldırılara karıştıkları iddiasıyla 74 sanığın yargılandığı dava, Yargıtayın çoğu sanıkla ilgili "bozma" ilamının ardından yeniden başladı. Duruşmada yazılı savunmasını okuyan tutuklu sanıklardan Loui Sakka, kağıttan İsrail bayrağını ezmesi nedeniyle mahkeme salonundan çıkarıldı.

-Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Show TV’de yayımlanan "Siyaset Meydanı - Başbakan ile Özel" adlı programda, Tekel işçilerinin eylemine ilişkin, "Burada bu eylem bu şekilde devam ederse ay sonu bizim yapacağımız artık hukuk neyi gerektiriyorsa yasal yetkimiz neyse güvenlik güçlerimizle kullanacağız" dedi.

- Frizbi’nin yaratıcısı Walter Fredrick Morrison öldü.

13 Şubat:
-Milli Eğitim Bakanlığından (MEB), Konya’da, bir test kitapçığında Türkiye haritasının farklı çizilmesiyle ilgili "gerek bakanlığın, gerekse il milli eğitim müdürlüğünün ilgili test kitapçığının okullarda uygulanabileceğine ilişkin bir izninin söz konusu olmadığı, ayrıca devam eden inceleme sonucu ihmal veya kasıt tespit edilmesi durumunda yasal çerçevede gerekenin yapılacağı" bildirildi.

-Siirt Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen bir soruşturma kapsamında BDP Siirt İl Başkanlığı binasında polis tarafından arama başlatıldı. BDP Siirt Merkez İlçe Başkanı Ferman Sercan’ın da aralarında bulunduğu 14 partilinin gözaltına alındığı belirtildi.

14 Şubat:
-Van Cumhuriyet Başsavcılığının, PKK’nın sivil oluşumu KCK’ya yönelik yürüttüğü soruşturma kapsamında gözaltına alınan 32 kişiden 15’i tutuklandı.

16 Şubat:
-Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner, Erzurum Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Osman Şenel’in yürüttüğü bir operasyon kapsamında, evinde ve makamında yapılan aramanın tamamlanmasının ardından gözaltına alındı.

-Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, eski BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu’nun yaşamını yitirdiği helikopter kazası, havacılık emniyeti ve güvenliğine ilişkin konuların Devlet Denetleme Kurulu (DDK) tarafından araştırılması ve denetlenmesi talimatı verdi.

17 Şubat:
-Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığınca "Ergenekon Soruşturması" kapsamında başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alınan Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner, sorgusunun ardından tutuklanması istemiyle mahkemeye sevk edildi. Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner, Erzurum’da çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

-Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, "yargının siyasi güçlerin etkisi altında bulunup bulunmadığının, bireyi kamu gücünden koruyan hukuk kurallarının uygulanıp uygulanmadığının tespiti için Habur, Erzincan ve Erzurum adli yargı çevrelerinde yargıyı yıpratan, yargıya olan güveni sarsan adli tahkikatların incelemeye alındığını" bildirdi.

-HSYK, Cihaner’in tutuklanması sürecinde yer alan Erzurum özel yetkili Başsavcıvekili Tarık Gür, Cumhuriyet savcıları Rasim Karakullukçu, Mehmet Yazıcı ve Osman Şanal’ın, CMK’nın 250. maddesi kapsamındaki yetkilerinin kaldırılmasına ve Erzurum Cumhuriyet Başsavcısı Sinan Kuş, Gür, Karakullukçu, Yazıcı ve Şanal ile diğer ilgililer hakkında yasal gereğinin yapılması için suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi.

-Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunun (HSYK) Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner’in tutuklanmasıyla ilgili aldığı kararı Yargıtay Birinci Başkanlık Kurulu’nda görüştüklerini ve oy birliğiyle kararın hukuka uygun olduğu sonucuna vardıklarını bildirdi.

-Adalet Bakanı Sadullah Ergin, HSYK’nın Erzincan özel yetkili Cumhuriyet Savcılarının yetkilerini kaldırma kararıyla "yetki gaspı yapmak suretiyle yargı sistemini kaosa sürükleyecek bir tutum sergilediğini" bildirdi. Ergin, Yargıtay Birinci Başkanlık Kurulunun açıklamasının "ihsası rey" olduğunu, Danıştay Başkanı Mustafa Birden’in açıklamasının da "yanlışlara katkı" sağladığını söyledi.

-TEKEL işçileri Türk-İş Genel Merkezi’nde 13 gündür sürdürdüğü açlık grevine son verdi.

18 Şubat:
-Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu, özel yetkileri kaldırılan Erzurum’daki 4 savcı yerine, yine ilde görevli 3 savcıyı görevlendirdi.

-Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, YÖK’ün farklı katsayı kararının yürütmesinin durdurulmasına yapılan itirazı reddetti.

- ABD Başkanı Barack Obama, Çin’in itirazına rağmen Tibet’in sürgündeki ruhani lideri Dalay Lama ile Beyaz Saray’da bir araya geldi.

19 Şubat
- Nijer’de darbe yapıldı.

- İran, "Cameran" adlı ilk yerli yapım muhribini Basra Körfezi’nde törenle denize indirdi.

- ABD’nin eski Dışişleri Bakanı Alexander Haig öldü.

20 Şubat:
-Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Çalışma Ofisinde kahvaltıda sanatçılarla bir araya geldi. Erdoğan, sanatçıların bir adım öne çıkmalarını istediklerini ifade ederek, "Sanatçılarımız, engin yürekleriyle ülkemizin meselelerine el atsınlar, elini taşın altına koysunlar. Bunu arzuluyor, bunu diliyoruz. Zira sizin türkü ve şarkılarınız, sağır duvarları aşacak güce sahiptir" dedi.

-Almanya’nın Başkenti Berlin’de düzenlenen 60. Berlin Film Festivali Berlinale’de, "Altın Ayı" ödülünü, Semih Kaplanoğlu’nun "Bal" adlı filmi kazandı. Film, "Ökümenik Jüri Ödülü"ne de layık görüldü.

22 Şubat: -"Balyoz Planı" iddialarına ilişkin soruşturma kapsamında aralarında eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral İbrahim Fırtına, eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Ergin Saygun, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli oramiral Özden Örnek, eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan’ın de aralarında bulunduğu 40’a yakın kişi gözaltına alındı. 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan ile emekli Tuğgeneral Süha Tanyeli’nin evlerinde arama yapıldı.

-Başbakan Erdoğan, "Medeniyetler İttifakı projesinin harekete geçirilmesinde üstlendiği önemli rolü" sebebiyle Sevilla NODO Vakfı tarafından ödüle layık görüldü. Erdoğan, törenin ardından Sevilla Belediye binasından ayrılışı sırasında makam arabasına binerken, kimliği belirsiz bir kişi slogan atarak ayakkabı fırlattı. Ayakkabı arabaya isabet ederken, bu kişi güvenlik güçlerinin müdahalesi sonucu etkisiz hale getirilerek gözaltına aldı. Bu kişinin, aşırı alkollü olduğu ve uyruğunun tespit edilemediği bildirildi.

- İngiliz Film ve Televizyon Sanatları Akademisinin (BAFTA) bu yılki ödülleri sahiplerini buldu.

23 Şubat:
-"Balyoz Planı" iddialarına ilişkin soruşturma kapsamında gözaltında bulunan emekli Orgeneral Çetin Doğan’ın avukatı, müvekkili hakkındaki "yakalama" ve "gözaltına alınma" kararlarına itiraz etti.

-"Balyoz Planı" iddiaları soruşturması kapsamında gözaltına alınarak adliyeye sevk edilen 13 kişiden 7’si, tutuklanmaları istemiyle mahkemeye gönderildi.

-Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner’in avukatı Turgut Kazan’ın tahliye talebinin, "kuvvetli suç şüphesinin varlığı", "mevcut delil durumu" ve "delillerin karartılma şüphesi bulunması" gerekçesiyle reddedildiği bildirildi.

-Balıkesir’in Dursunbey ilçesine bağlı Odaköy’deki bir maden ocağında grizu patlaması meydana geldi. 13 kişi hayatını kaybetti, 6’sı ağır 18 kişi yaralandı.

-Terör örgütü "Devrimci Karargah" üyesi oldukları öne sürülen 17 sanığın yargılandığı davada, Aylin Duruoğlu’nun da aralarında bulunduğu 10 tutuklu sanığın tahliyesine karar verildi.

-Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), 14 radyo ve televizyon kuruluşuna farklı dil ve lehçelerde yayın yapmaları için izin verdi.

24 Şubat:

-"Balyoz Planı" iddiaları soruşturması kapsamında mahkemeye sevk edilen Tümamiral Ramazan Cem Gündeniz, Tuğamiral Aziz Çakmak, emekli Tuğgeneral Mehmet Kaya Varol, emekli Tümamiral Ali Deniz Kutluk, emekli Tümamiral Özer Karabulut, emekli Kurmay Albay Ümit Özcan ve emekli Kurmay Albay Ali İhsan Çuhadaroğlu tutuklandı.

-Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, daha önce 17 kişi öldüğü belirtilen Balıkesir’in Dursunbey ilçesine bağlı Odaköy’deki maden ocağındaki patlamada, 13 kişinin yaşamını yitirdiğini açıkladı.

-Görevden alınmasının ardından, işe iade davası açan eski RTÜK Daire Başkanı Cengiz Özdiker’in, açtığı davalara ilişkin, "Yargı kararlarının uygulanmadığı" gerekçesiyle, RTÜK yöneticileri hakkında suç duyurusunda bulunması üzerine başlatılan soruşturma sonucu hakkında dava açılan sanıklardan RTÜK Başkanı Davut Dursun ve eski Başkanı Zahid Akman, "Görevi kötüye kullandıkları" gerekçesiyle, 2 yıl 6’şar ay hapis cezasına çarptırıldı. RTÜK’ten yapılan yazılı açıklamada, kararla ilgili temyiz sürecinin işlediği belirtildi.

-"Balyoz Planı" iddialarına ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında 1 muvazzaf subay ile eski Kuzey Deniz Saha Komutanı emekli Koramiral Feyyaz Öğütçü’nün de aralarında bulunduğu 5 kişi tutuklandı.

-Balıkesir’in Dursunbey ilçesine bağlı Odaköy’deki maden ocağında meydana gelen grizu patlamasıyla ilgili gözaltına alınan işletme sahibi Erhan Ortaköylü tutuklandı.

-Devlet Bakanı Faruk Çelik, "Alevi açılımı" kapsamında Sivas’ta katıldığı değerlendirme toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, "Madımak Oteli’yle ilgili kamu tarafından buranın istimlakının doğru olacağı kanaatine varıldı" dedi.

25 Şubat: -YÖK’ün kurucu başkanı ve Bilkent Üniversitesi kurucusu Prof. Dr. İhsan Doğramacı vefat etti.

-"Balyoz Planı" iddialarına ilişkin soruşturma kapsamında mahkemeye sevk edilen 5 muvazzaf subayın da aralarında bulunduğu 8 kişi tutuklandı.

-"Balyoz Planı" iddialarına ilişkin soruşturma kapsamında gözaltına alınan eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Halil İbrahim Fırtına, eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Ergin Saygun ve eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek, savcılık sorgularının ardından serbest bırakıldı.

-Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ ile yaptığı görüşmede "son günlerde kamuoyunda tartışılan konuların ayrıntılı bir biçimde ele alındığı" belirtilerek, "Bu bağlamda gündemdeki meselelerin anayasal düzen ve kanunlarımız çerçevesinde çözüme kavuşturulacağından vatandaşlarımızın emin olmaları ve bu süreçte kurumlarımızın yıpranmaması için herkesin sorumluluk bilinciyle hareket etmesi gerektiği hususları vurgulanmıştır" denildi.

-Gazeteci Ahmet Vardar, İstanbul’da vefat etti. Yaklaşık iki yıldır kanser hastalığıyla mücadele eden 73 yaşındaki Vardar, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

-Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, AK Parti Kahramanmaraş milletvekili Avni Doğan hakkında "özel hayatın gizliliğini ihlal", Çorum milletvekili Ahmet Aydoğmuş hakkında ise "halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama" suçları kapsamında soruşturma başlattı.

26 Şubat:
-Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), Tekel işçileriyle ilgili olarak "ILO sözleşmelerinin ihlal edildiği" gerekçesiyle yapılan başvuru üzerine Türkiye’den açıklama istedi.

-’Balyoz Planı" iddialarına ilişkin soruşturma kapsamında mahkemeye sevk edilen eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan ve emekli Korgeneral Engin Alan ile Tümamiral Semih Çetin, Tuğamiral Turgay Erdağ ve eski Genelkurmay Başkanlığı Stratejik Araştırmalar ve Etüt Merkezi Başkanı emekli Tuğgeneral Süha Tanyeli tutuklandı.

-"Balyoz Güvenlik Hareket Planı" iddiaları soruşturması kapsamında şimdiye kadar gözaltında alınan muvazzaf ve emekli askerlerden 31’i tutuklanarak cezaevine gönderildi.

-Birinci Ordu Askeri Savcılığı, "Bugüne kadar yapılan inceleme ve araştırmalar sonucunda ’Balyoz darbe planı’nın ve bu plana dayanak teşkil eden çeşitli eylem planlarının gerçek olduğuna dair Askeri Savcılıkça herhangi bir tespite varılamadığını" bildirdi.

27 Şubat: -Tekel işçileri, iş yerlerinin kapatılmasının ardından işçi statüsünde başka kamu kurumlarına geçirilmemelerini Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine (AİHM) taşıyacak hukuki süreci başlattı.

-Tiyatro sanatçısı Haldun Dormen’in Kürtçe olarak sahnelediği "Bir Kış Öyküsü " aldı müzikalin prömiyeri, Diyarbakır’da yapıldı.

-Şili’de büyüklüğü 8,3 olarak hissedilen deprem meydana geldi. 500’den fazla kişi hayatını kaybetti.

28 Şubat
-Fransa’nın en prestijli sinema ödüllerinden "Cesar"da büyük ödülü, yönetmenliğini Jacques Audiard’ın yaptığı "Peygamber" filmi aldı.