Subaylar 'köstebeğin' adını verdi

Arınç'a suikast iddiasıyla gözaltına alınan subaylar kritik bir görevde bulunan ve bilgi sızdırdığından şüphelenilen bir kurmay albayı izlediklerini öne sürdü

TOLGA AKINER

 

ANKARA - Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a suikast hazırlığı iddiasıyla suçlanan ve tutuklama talebiyle sevk edildikleri mahkeme tarafından serbest bırakılan askerler, ‘Arınç’ın evi yakınlarında ne yaptıkları’ sorusuna, ‘bilgi sızdırdığından şüphelenilen karacı kurmay albay hakkında bilgi topladıkları’ yanıtını verdi. İddiaya göre askerler, izledikleri askeri personelin kim olduğu sorulunca halen Ankara’da kritik bir birimde görev yapan kurmay albay rütbesindeki bir personelin adını verdi. 

İhbarla başladı
19 Aralık Cumartesi günü, Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı polisler, gelen bir ihbarı değerlendirerek, Ankara Cumhuriyet Savcısı Mustafa Bilgili’nin talimatıyla Arınç’ın evinin sokağında bir albay ve bir binbaşıyı yakalamıştı. İlk gün serbest bırakılan iki subay 25 Aralık’ta altı mesai arkadaşıyla birlikte yeniden gözaltına alınmıştı. Olaya ilişkin detayların 21 Aralık 2009’dan itibaren basında yer alması ve başta Arınç olmak üzere bazı siyasilerin askere yönelik suçlayıcı açıklama ve yorumlarda bulunmaları üzerine Genelkurmay, 23 Aralık 2009’da yazılı bir açıklama yapmıştı:
“Söz konusu askeri personel, uzun süredir devam eden, kastedilen bölgeye yakın bir yerde oturan ve bilgi sızdırdığı iddia edilen bir askeri personel hakkında bilgi toplamak üzere görevlendirilmişlerdir. TSK’da kimse, birçok kimsenin yaptığı gibi, yürütülmekte olan bir soruşturma hakkında değerlendirme yapmasını ve kendini yargı yerine koyarak hüküm vermesini beklememelidir. Netice olarak; adres yazılı notun askeri personelin üzerinde bulunmasına ilişkin farklı iddialar olup bu iddiaların hangisinin doğru olduğu, personele ait el konulan bilgisayarlarla, çeşitli sayıda elektronik veri depolama araçlarında suç unsuru oluşturabilecek bir hususun olup olmadığı ve ileri sürülen diğer iddiaların doğru olup olmadığı soruşturma neticesinde ortaya çıkacaktır.”

Kurmay albayı izliyorlarmış
Soruşturma kapsamında Seferberlik Tetkik Kurulu Ankara Bölge Başkanlığı’na baskın yapan savcılar, aralarında olay günü Arınç’ın evinde yakalanan binbaşı ve albayın da bulunduğu sekiz askeri gözaltına almış, ayrıca Bölge Başkanlığı’nda da arama başlatmıştı. Önceki gün adliyeye sevk edilen sekiz askerden beşi savcılıkta, üçü de tutuklanma talebiyle sevk edildikleri nöbetçi mahkemede serbest bırakıldı.
Askerlere sorgu sırasında Başbakan Yardımcısı Arınç’ın evi yakınlarında ne yaptıklarının sorulduğu öğrenildi. Subaylar bu soruya karşılık Genelkurmay Başkanlığı’nın yaptığı açıklamada olduğu gibi “TSK’dan bilgi sızdırdığından şüphelenilen karacı kurmay bir albay hakkında bilgi topladıkları’ yanıtını verdi. 
Savcı izledikleri askeri personelin kim olduğunu sorunca da askerler, halen Ankara’da kritik bir birimde görev yapan kurmay albay rütbesindeki bir personelin adını verdi.