Subaylara karargâh evleri, Şahin'e suikast listesi soruldu

İSTANBUL - Ergenekon soruşturmasının son dalgasında tutuklanan dört muvazzaf askere, İşçi Partisi’nde ele geçirilen bir belgedeki ‘Karargâh Evleri’ toplantılarıyla ilgili sorular yöneltildi. Tutuklanan eski Özel Harekat Dairesi Başkanvekili ve Susurluk hükümlüsü İbrahim Şahin’e yöneltilen soruların başında evinde bulunan krokiler ve iki Alevi önderinin isimlerinin de yer aldığı öne sürülen liste soruldu. Zanların evlerinde çeşitli kişiler hakkında bilgilerin yer aldığı fişler bulunduğu da iddialar arasında.
Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanın dört muvazzaf subaya ‘Karargâh Evleri’ toplantılarının sorulduğu öne sürüldü. Ergenekon iddianamesinin ek klasörlerinde yer alan rapora göre organizasyonun tepesinde bir işadamının ismi yer alıyor, şemanın alt bölümü ‘Askeri Kesim’ ve ‘Alevi Kesim’ diye ayrılıyor. Şemaya göre askeri kesim ile İşçi Partisi arasındaki bağlantıyı Albay Cengiz Köylü sağlıyor. Rapora göre, İşçi Partisi, A-levi kesiminden bazı isimler, TSK mensupları ve memurların hükümet aleyhine çalışma yürüttü öne sürülüyor. Genelkurmay Başkanlığı, Ergenekon davasının görüldüğü mahkemeye gönderdiği yazıda karargâh evleri toplantılarıyla ilgili olarak Genelkurmay Başkanlığı’nın da soruşturma yürüttüğünü belirtmişti.

Ali Balkız: Hiç endişeli değilim
Son operasyonla ilgili önemli iddialardan biri de Şahin’in evinde ele geçirildiği öne sürülen suikast listesiyle ilgili. Dün bazı gazetelerde de yer alan iddiaya göre 12 kişilik listede iki Alevi önderinin ismi de yer aldığı. Pir Sultan Abdal Derneği Başkanı Kazım Genç ve Alevi-Bektaşi Federasyonu Başkanı emekli Tuğgeneral Ali Balkıs’ın öldürülmesinin planlandığı öne sürüldü. Yine önemli Ermeni ve Yahudi isimlere suikast hazırlandığı iddiaları da var. Suikast listesinde adı geçtiği belirtilen Balkıs, olayı televizyonlardan öğrendiğini belirterek, “Hiç endişeli değilim. Bunu arkadaşlarımla değerlendireceğim, ona göre tavır alacağım. Tabii Ergenekon soruşturmasının başından beri, basına sızdırılan haberlerden, bu işin içinde bir manüpilasyon olduğu, sapla samanın birbirine karıştırıldığı, anlaşılmaz karmakarışık bir hale getirildiğini iki senedir yaşıyoruz” dedi. (Radikal)