Suç azaltılamadı, cezaevi kapasitesi arttırılacak

Suç önlenemedi, suçlulara yer açılacak... Adalet Bakanı Cemil Çiçek, tutuklu ve hükümlü sayısında yaşanan artış nedeniyle yetersiz kalan cezaevlerinde, 17 bin 752 kişilik kapasite artıracaklarını söyledi.
Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK / Arşivi

ANKARA - Suç önlenemedi, suçlulara yer açılacak... Adalet Bakanı Cemil Çiçek, tutuklu ve hükümlü sayısında yaşanan artış nedeniyle yetersiz kalan cezaevlerinde, 17 bin 752 kişilik kapasite artıracaklarını söyledi.
Son bir yılda tutuklu ve hükümlü sayısındaki artış nedeniyle üç katlı ranza yapılıp yer yatağı serilen cezaevleri sorununu dün Radikal dile getirmişti. Çiçek, CHP Manisa Milletvekili Nuri Çilingir'in Salihli'deki cezaevi sorunuyla ilgili soru önergesini yanıtlarken, cezaevi sorununun geneline ilişkin önemli bilgiler verdi.
Çiçek'in verdiği bilgilere göre Ocak 2006'da hükümlü ve tutuklu sayısı 56 bin 584 iken, son bir yılda 74 bini aştı. Özellikle büyük kentlerdeki ceza infaz kurumlarında kapasitenin üzerinde yoğunluk var. Bu yoğunluğa karşı çalışmalar yapıldığını söyleyen Çiçek, yapımı süren ceza infaz kurumlarının 2008 yılına kadar tamamlanacağını, böylece 17 bin 752 kişilik kapasite artışı sağlanacağını açıkladı.
Çiçek, Manisa'nın Salihli ilçesinde 4 bin 689 metrekare yüzölçümlü, üzerinde tütün depoları bulunan taşınmazların bakanlıklarına devri için Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'na başvurduklarını, taşınmazların devri uygun görülürse, burada açık cezaevi açılacağını vurguladı.
Yeni İnfaz Kanunu da etkili
Cezaevlerindeki 'sıkışıklık', suç artışının yanı sıra Ceza İnfaz Kanunu'nda yapılan değişiklikten de kaynaklandı. 1 Haziran 2005 tarihli yeni İnfaz Kanunu'na göre, hükümlüler cezalarının üçte ikisini tamamlamadan şartla tahliye edilemiyor. Eski İnfaz Kanunu'nda ise bu oran beşte ikiydi. Eski İnfaz Kanunu'na göre, 10 yıl hapis cezasına mahkûm edilen bir hükümlü dört yıl cezaevinde kaldıktan sonra şartla tahliyeden faydalanıp özgürlüğüne kavuşuyordu. Yeni düzenlemeye göre 10 yıl hapis cezası alan bir kişinin şartla tahliye olabilmesi için en az 6 yıl 8 ay cezaevinde kalması gerekiyor.