Suç dosyası çok kabarık

Van'daki olaya karışan Hamit Bayram'ın babası Mustafa Bayram da, kabarık bir suç dosyasına sahip.

İSTANBUL - Van'daki olaya karışan Hamit Bayram'ın babası Mustafa Bayram da, kabarık bir suç dosyasına sahip. Uyuşturucu kaçakçılığı suçlamasıyla bir dönem cezaevinde yatan Bayram, 30 yıla kadar hapis istemiyle yargılandığı cinayet davasında ise dava dosyasının Van Adliyesi'nden çalınmasından sonra adamlarından birinin suçu üstlenmesiyle beraat etti.
Bayram, 1995'te ANAP'tan, 1999'da da FP'den Meclis'e girdi. FP hakkındaki kapatma davasından sonra partiden istifa eden Bayram daha sonra bağımsız kaldı. Dokunulmazlığı Meclis tarafından kaldırılan Bayram, 1999'da yeniden milletvekili seçilerek yeniden dokunulmazlık zırhına büründü. Bayram, polis kayıtlarına göre 1979'dan günümüze kadar uyuşturucu işine karıştığı iddiasıyla birçok kez gözaltına alındı. Ancak her seferinde adamları işi üstlendiği için mahkûmiyetten kurtuldu. Bayram'ın adının karıştığı bazı olaylar şöyle:
1979: Van Başkale'de 8 kilo 845 gram eroin, 800 gram baz morfin, 584 kilogram eroin yapımında kullanılan asit anhidrit ele geçirilmesi.
1986: Bakırköy'de 20 kilogram eroinin yakalandığı operasyonda uluslararası kaçakçı Halil Havar ile birlikte gözaltına alındı.
1990: İstanbul Adliyesi'ne yapılan baskın talimatını vermekten gözaltına alındı.
1997:Van'da park nedeniyle çıkan çatışmada Broki aşiretinden iki kişinin öldürülmesi.