Suç: Taş atmak, delil: Limon, istenen ceza: 25 yıl hapis

DİYARBAKIR - Şırnak’ın Cizre ilçesinde düzenlenen gösteride yüzünü poşuyla kapatarak polislere taş ve limon attığı ididasıyla tutuklanan 18 yaşındaki H.B.’nin 25 yıl hapisle cezalandırılması istendi.
DTP’li 53 yöneticinin iki ay önce tutuklanmasını protesto etmek amacıyla Cizre’de düzenlenen yasadışı gösteride yüzlerini poşuyla kapatan bir grup polise taşla saldırdı. Polisin müdahale edip dağıttığı gruptan H.B. kaçarken yakalandı. Yüzünü gizlediği poşu ve polise attığı taşla birlikte cebinden çıkan limon da tutanağa geçirildi. Sorgusundan sonra H.B. suç delili olarak yüzünü gizlediği poşu, polise attığı taş ve cebinden çıkan limonla birlikte adliyeye gönderildi.
H.B. tutuklanırken poşu ve taş delil olarak adli emanete alındı, limon ise bozulma riski olduğu için fotoğrafı çekilip dosyaya konuldu. Soruşturma sonunda tutuklanan H.B. hakkında ‘örgüt içerisindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek, PKK propagandası yapmak, toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet etmek’ten 25 yıl hapis istemiyle dava açıldı. (dha)