'Suç var' diyen suçlu çıktı!

Cezaevlerinde 'Hayata Dönüş Operasyonu' başladıktan sonra, sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunan sivil...
Haber: DEMET BİLGE / Arşivi

İSTANBUL - Cezaevlerinde 'Hayata Dönüş Operasyonu' başladıktan sonra, sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunan sivil toplum örgütleri ve siyasi parti il başkanları hakkında 'askeri ve emniyet güçlerini tahkir ve tezyif etmek' suçundan 12 yıl hapis istemiyle dava açıldı. Suç duyuruları sonucu açılan soruşturmalar ise takipsizlikle sonuçlandı.
Operasyondan sonra İHD İstanbul Şube Başkanı Eren Keskin, ÖDP İstanbul İl Başkanı Vahit Genç, Demokrasi ve Barışın Partisi İstanbul
İl Başkanı Mustafa Aytaş, HADEP İstanbul İl Başkanı Doğan Erbaş, EMEP İstanbul İl Başkanı Kamil Tekin Sürek, KESK üyesi
İbrahim Kudiş, TMMOB' dan Celal Beşiktepe
İstanbul Adliyesi'nde operasyonu kınadıklarını belirten bir basın açıklamasından sonra İstanbul Savcılığı'na suç duyurusu dilekçesi vermişti.
Dilekçede, operasyonun planlı yapıldığı, mahkûmların ateş edilerek ve yakılarak öldürüldüğü ileri sürülmüştü ve sorumluların cezalandırılması isteniyordu. Açılan soruşturmaların çoğunda savcılar işlem yapılmasına gerek görmeden 'takipsizlik' kararı verdi.
Ancak İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, suç duyurusu dilekçesinde 'suç unsurlarına' rastladı. Operasyonun eleştirildiği dilekçenin içeriğinde, 'Devletin askeri, emniyet ve muhafaza güçlerini tahkir ve tezyif etmek' suçunun işlendiği kanaatine varan savcılık, sanıklar hakkında 2 ile 12'şer yıl arasında ağır hapis cezası istemiyle dava açtı. Dava önümüzdeki günlerde İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek.