Suç yok ceza var

19 Mart 2001'de pek çok üniversitede düzenlenen Nevruz etkinliklerinde öğrencilere
kınama ve uyarı...
Haber: AYŞEGÜL DİKENLİ / Arşivi

İSTANBUL - 19 Mart 2001'de pek çok üniversitede düzenlenen Nevruz etkinliklerinde öğrencilere kınama ve uyarı cezası verilirken, İstanbul Üniversitesi (İÜ) Edebiyat Fakültesi'nde 29 öğrenci, sekiz ay sonra okuldan bir dönem uzaklaştırma
cezası aldı.
Afişe edildiler
Oysa, Edebiyat Fakültesi'ndeki eylemde ne bir olay çıktı, ne polisin gözaltına aldığı öğrenci vardı. "O etkinliğe katıldığımıza dair hiçbir kanıt yok" diyen öğrenciler, cezanın keyfi olduğunu ileri sürdü. Ayrıca cezayla birlikte İÜ'de 'bir ilke' daha imza atıldı. Ceza alan öğrencilerin adı fakülte kapısına asıldı, fotoğrafları güvenlik görevlilerine verildi.
Öğrenciler, "Sekiz ay geçti. Bazılarımız etkinlikleri uzaktan seyrederken, bazılarımız o gün okulda bile değildi" dedi. Ceza alan öğrenciler şunları söyledi:
Hakan Yaşa: Sanat Tarihi Bölümü'nü bu yıl bitirdim. Cezayı bana nasıl uygulayacaklarını
öğrenmek için hocalarla görüşmek istedim. Kapıda adım ve fotoğrafım olduğu için okula alınmıyorum. Solcu öğrencilerdendim,
ama etkinliğe katılmadım. Zaten o gün hiç olay olmadı. Ancak polisin verdiği listeye göre hareket edildiği için fişlenen öğrenciler bir bahaneyle cezalandırılıyor.
Başak Uluocak (Sosyoloji Bölümü 4'üncü sınıf): Karar yüzünden okulum bir yıl uzadı. Katılmadığım eylem nedeniyle eğitim hakkım engelleniyor. Ceza nedeniyle aldığım burslar da kesildi. Bir yıl daha harç ödeyip masraf yapmak zorundayım.
Pelin Yıldız (Türk Dili ve Edebiyatı 2'nci sınıf): Eylem yaptığımız için ceza verenler şimdi eylem yapmadan ceza veriyor. Etkinliği yapanlar bizimle dalga geçiyor. Çünkü sadece etkinliğe katılmayanlar cezalandırıldı.
Serkan Yıldız (Felsefe Bölümü 4'üncü sınıf): Ceza almasaydım bu yıl okulum bitecekti. Gelecek planlarımı altüst etti. Cezayı etkinliğe katılmayanlar aldı. Bu, 'Ne olursa olsun sizi rahat bırakmayacağız' demek.
Yetkililer suskun
Kararı veren İÜ Edebiyat Fakültesi Disiplin Kurulu Başkanı Prof. Dr. Osman Fikri Sertkaya, konuşmayacağını, dekandan bilgi alınması gerektiğini söyledi. Dekanlık, "Olaydan öğrenci işleriyle ilgili dekan yardımcısı sorumlu" dedi. Ancak sorumlu dekan yardımcısı ise izinli çıktı!
Ceza dayanağı disiplin yönetmeliği
İÜ Edebiyat Fakültesi Disiplin Kurulu'nun verdiği cezanın dayanağı Yükseköğretim Kurumları Öğrenci Disiplin Yönetmeliği'nin 9. maddesinin (J) fıkrası. 29 öğrencinin okuldan uzaklaştırma cezası aldığı madde şöyle: "Yüksek Öğretim Kurulu binalarında yetkililerden izin almadan toplantılar düzenlemek veya bu tür toplantılara katılmak,
öğrencileri temsil yetkisi olmadığı halde öğrenci temsilcisi sıfatını takınarak beyanatta bulunarak, toplantı ve törenlere katılmak."
'Aynı suça farklı ceza'
Bölge İdare Mahkemesi'nde karara itiraz davası açan öğrencilerin avukatı Halis Yıldırım, söz konusu etkinliğe katıldığı iddia edilen diğer öğrencilere farklı cezalar verildiğini söyledi. Yıldırım, "Cezaların farklı olması hukuk açısından keyfi bir uygulama yapıldığını gösteriyor. Okulun güvenliğini tehlikeye atacak tarzda kutlama yapıldığı iddia ediliyor, ancak ortada böyle bir şey yok. Öğrenciler ifade verip, sadece etkinliği izlediklerini söylemelerine karşın böyle bir cezaya maruz kalıyor" dedi. Fikir özgürlüğüne
dayalı bir kurumda ifadenin engellendiğini dile getiren Yıldırım, bilim merkezi olan bir üniversitede verilen böyle bir kararın, ülkedeki demokrasi anlayışı hakkında fikir verdiğini söyledi.