'Suç yoksa bir meskene girilemez'

'Suç yoksa bir meskene girilemez'
'Suç yoksa bir meskene girilemez'
Kızlı-erkekli öğrenci evleriyle ilgili konuşan AKP'li Kazdal, "Öğrenci evi diye bir şey yok. Tutmuş delikanlı evini, oturuyor. Suç yoksa meskene girilemez" dedi.
Haber: TARIK IŞIK - tarik.isik@radikal.com.tr / Arşivi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın kız-erkek karışık kalınan öğrenci evleri ile ilgili yasal düzenleme yapılabileceği yönündeki sözlerinin ardından AK Parti Ankara Milletvekili Zelkif Kazdal, mesken dokunulmazlığı tartışmasına Hz. Ömer’in bir ‘kıssa’sı ile dikkat çekti. Kazdal, Twitter hesabından ‘Hz. Ömer içki içen sahabeden özür diledi’ başlıklı kıssayı paylaştı.
Radikal’e konuşan AK Partili Zelkif Kazdal, öğrenci evleri tartışmasının işlenen suçlar, karışık kalınan evler ve yurt gibi işletilen yerlerle ilgili bir tartışma olduğunu söyledi. Tartışmanın hukuki ve ‘değerler’ açısından iki boyutu olduğunu söyleyen Kazdal, Hz. Ömer’le ilgili kıssaya ilişkin tweet’i değerlendirirken, “Değersel bir ölçü olabilir diye paylaştım. Kamuoyundaki tartışmaya bir katkı yapmak istedim. Sayın Başbakanımızın çizdiği çerçevenin anlaşılabilmesi için konunun her açıdan ortaya konulması lazım” dedi.

‘Hz. Ömer devlet başkanıydı’

Twitter’da üç ayet paylaştığını dile getiren Kazdal, “Mesken dokunulmazlığı orda çok açık; izinsiz olarak bir eve girilemeyeceği... Hz.Ömer o zaman devlet başkanıydı. Sıradan İslami duyarlılığı olan birisi olarak eve girmiyor... Bir devlet başkanı suç olduğunu düşündüğü bir olaya şahit oluyor. Ona müdahale etmeye kalkıyor. O kıssa da bu özellik taşıdığı için önemli” dedi. Kazdal şunları söyledi: “Değersel olarak, kendi dünya görüşüm açısından konuya bir yaklaşımım var. Bu benim değerlerimle ilgili bir şey. Ama bir de hukuk var. İnsanlık tarihinin bin yıldır ürettiği mesken masuniyeti diye bir şey var. Olayın hukuki tarafı farklı bir şey, değersel tarafı başka bir şey. Hukuki açıdan çok belli; Bir meskene devletin herhangi bir organının müdahale edebilmesi için orada bir suç olması lazım, bir vaka olması lazım. Bir suç yoksa, bir şikâyet yoksa, savcı ve hâkim kararı yoksa durup dururken bir meskene hiç kimse müdahale edemez, giremez.”
Kazdal, erkekli-kızlı öğrencilerin aynı evde kalması ile ilgili ise “Her evde kız-erkek beraber kalıyor. Nikâhlıdır, nikâhsızdır... Ben evliyim, üç tane de kızım var. Evimde 4 bayan var, bir tane erkek var. Bunun ölçüsü yok” dedi. Öğrenci evi diye bir ayrım olamayacağını dile getiren Kazdal, “Böyle bir ayrım yapamazsın ki... 18 yaşını geçtikten sonra ‘öğrenci evi’ diye bir şey mi var? Tutmuş delikanlı evini, oturuyor. Bu işin ayrımı yok. Suç yoksa, adli bir vaka yoksa bu işin ayrımı olmaz” diye konuştu.

AK Parti’nin gençlerinden

1975 yılında Başbakan Erdoğan’ın memleketi Rize’de doğan Ankara Milletvekili Zelkif Kazdal, ilk, orta ve lise eğitimini Rize’de tamamladı, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Kazdal, Tumosan, Demir Çelik A.Ş. ve Vakıf Gayrimenkul A.Ş’de değişik tarihlerde yönetim kurulu üyeliği yaptı. 21 Ocak 2002’de AK Parti Genel Merkez Gençlik Kolları Başkanlığı görevine getirildi. 2006 yılında yapılan AK Parti 2. Olağan Kongresi ile MKYK üyeliğine seçildi. 22 Temmuz 2007 seçimlerinde Ankara 1. Bölge’den milletvekili seçilerek parlamentoya girdi. 2009 yılında AK Parti 3. Olağan Kongresi’nde MKYK üyesi olarak seçildi. Kazdal, evli ve 3 çocuk babası.

‘Ben bir, sen üç hata işledin’

“Hz. Ömer bir gece Medine’de dolaşıyordu. Evlerin birinden şarkı sesleri duydu. Duvara tırmanıp içeri girdiğinde hoşlanmadığı bir manzara gördü ve içerideki adama çıkıştı: Ey Allah’ın düşmanı, yaptığın kusuru Allah’ın örteceğini mi zannettin diye bağırdı. Adam: Ey mü’minlerin emiri; Dur, acele etme. Eğer ben, Allah’a karşı bir hata işlediysem, sen üç hata işledin; Allah Teala, ‘Birbirinizin gizli hallerini araştırmayın’ (Hucurât 49/12) buyurduğu halde, sen ayıp araştırdın. Allah, ‘Evlere kapılardan girin!’ (Bakara 2/189) buyurduğu halde, sen duvara tırmandın. Allah, ‘Ey iman edenler! Kendi evleriniz dışındaki evlere, sahiplerinden izin isteyip onlara selam vermeden girmeyiniz’ (Nur 24/27) buyurduğu halde sen evime izinsiz girdin diye karşılık verince Hz. Ömer, ‘Eğer ben seni affedersem sen de beni affeder misin?’ dedi. Adam, ‘Evet’ deyince, Hz. Ömer, çıkıp gitti.”


  http://www.radikal.com.tr/115945511594557

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  milletvekili - kaşınan adam

  Sayın vekil hukuk okumuş ama Tayyip Erdoğan ın öğrencievleri hakkındaki çıkışını bir hazreti Ömer hikayesi(kıssa) ile açıklık getirmeğe çalışmış.Zaten bunların iktidarları ile birlikte hukuk rafa kalktı ve olaylara hukuki değil dini yorumlar getirilmeğe başlandı.Oysa hukukçu olan bir kişinin ilk başvurması gereken kaynak kanunlarımız değilmi. Başbakanın bu söylemlerinin hukuki dayanağını olmadığını yasalarımızda göremezmişiz gibi bize olayı kıssa ile açıklıyor.

  kızlı erkekli öğrenci evlerine girilmesi art niyetli kişiler için bir fırsat olur - okkes cavus

  böyle bir örnek hangi ülkelerde var bunuda açıklasalarda duysak. farz edelemki öğrenciler kızlı erkekli bir evi paylaşıyorlar, bunların yaşları 18 in üzerinde bunlara ailesi bile karışamıyor. ikincisi bu insanlar iyiyi kötüyü bazı dar kafalı hep belden aşağı düşünenlerden daha zekiler neyin nasıl olacağını çok iyi bilecek yaştalar. bir ülkede sözde demokrasiden bahsediliyorsa bu uygulama demokrasi ve insan haklarına aykırı değil mi. düşünülen yanlışlıkları yapmak isteyen kişi nerede olsa o gayri ahlaki çirkinliği yapacaktır. bu yurt olur bazı kurs yerlerinde olur bunu önlemek çok zor. mahallenin namusu kimseden sorulmamalı.... yetkililer önce şu ceza evlerindeki çocuk yaştaki insanları iyi korusunlar. o çocuklar oralarda neler yaşıyor bunu önlesinler. en utanç verici olaylar devletin ceza evlerinde yaşanıyor. devlet kendi himayesindeki insanları iyi korusun, ihmali olan görevliyi içeri atsın bakalım bir daha yaşanıyor mu ...

  Karga kılavuz - okangungor

  Hz. Ömer'in bir günahı Tanrı adına affetme yetkisi mi varmış ki ben seni affedersem sen de beni affeder misin diye soruyor ?

  suc yoksa, suc icad ederiz - Ahmetsezer

  Sayin Kazdal, suc yoksa meskene girilmez demis. Dogrudur ancak bu kural demokratik hukuk devletlerinde uygulanir, bizde ise maalesef kagit üzerinde kalir. Basbakan buyurdu, artik geregi yapilacaktir. Icab ederse suc icad edilecektir. Icisleri bakani sinyali cakti bile (örgütevi-terör-fuhus). Bugüne kadar evlerine girilenler, gözaltina alinanlarin hepsinde somut anlamda bir suc varmiydi? Artik evlerini hemcins ve evli olmayan resit yurttaslara (kanun ögrenci veya ögrenci olmayan diye bir ayrim yapmaz) kiraya veren evsahipleri ani vergi denetimlerine ve yüksek cezalara da hazir olsunlar. Usta da oyun mu yok, yeterki istesin.

  Aciklama kapama - semapost

  Bu aciklama, aslinda parti ve rte'ye acik bilet veriyor: yani, kizli erkekli yasami yasak edin ki "suc" ogesini olusturun, hukuki zemini hazirlayin ve boylece istediginiz gibi at kosturun. AKP'nin siyasi omru boyunca gercek anlamda bir ozgurluk, onunu acma, kolaylastirma gibi herhangi bir edimine yaptirimina sahit oldunuz mu? Kadin milletvekillerinin kafalarini baglamasi mi? Eger bu ozgurlukse, buyrun baglayin, ama sonra hamile olunca sokakta yuruyemez, igfal dahi edilseniz istemediginiz cocugu aldiramaz, gonlunuzun istedigi insanla beraber olamazsiniz. Ve aileniz de baskinin otesinde size gaddarca davransa, devlet olacak kurum yine yaninizda olmaz.

  Ayetlerle, Hadislerle Demokrasi - helverdi

  Hz. Ömer'in hikayesini bugün Eyüp Can da yazmış. Ne kadar önemli bir demokrasi ve aynı zamanda yücegönüllülük örneği. Sonu da ilginç: "Ben seni affedersem, sen de beni affeder misin?" Sonra da sonsuza dek mutlu mesut yaşamışlar... Özetle, kadınlı erkekli içki içenler günah işlemiş. Halife kedi gibi duvardan tırmanmayıp, kapıyı çalsa bu günahın cezası neyse gönül rahatlığıyla verebilirdi. Güvenlik güçlerimize duyurulur. Sakın evlere camdan, bacadan girmeyin. Adam gibi zili çalıp, ondan sonra dövüp sürükleyerek alabilirsiniz içeridekileri. Dini referanslarla veya insanların içlerindeki sağduyu ve iyiliğe güvenerek demokrasi olmaz. Bırakalım artık bunları. Bıktık bu ilkesizlik ve cehaletten.

  Hata da burada zaten! - sblgngr

  Laikliği sağından solundan kemirip, buna da özgürlük adı verirseniz, devlet yönetiminde doğruları, dini referans alarak ortaya koyarsanız, bir gün, dini sizin gibi algılamayanlar evinize girip, türbanlı kızınızı saçlarından sürüklerler kapalılığını yeterli bulmayıp. Çoğu müslüman ülkede olan budur. O yüzden laiklik gereklidir zaten.