Suça karışmayan PKK'lıya tahliye

Yargıtay Başsavcı Yardımcısı'nın bir davayla ilgili yaptığı temyiz başvurusundaki görüşlerini emsal alan avukatlar, PKK'ya üyelikten yargılanan müvekkillerinin tahliyesi için mahkemelere başvuruyor.
Haber: ÖZGÜR CEBE / Arşivi

DİYARBAKIR - Yargıtay Başsavcı Yardımcısı'nın bir davayla ilgili yaptığı temyiz başvurusundaki görüşlerini emsal alan avukatlar, PKK'ya üyelikten yargılanan müvekkillerinin tahliyesi için mahkemelere başvuruyor.
İ.K. ve F.M.A. adlı iki kişi, Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından PKK adına faaliyetlerde bulunmak suçundan 13 Haziran 2005'te altışar yıl üçer ay hapis cezasına çarptırıldı. İtiraz üzerine dosya Yargıtay'a gitti. Yargıtay Başsavcı Yardımcısı Orhan Tepedelenlioğlu, 9. Ceza Dairesi Yüksek Başkanlığı'na yaptığı temyiz başvurusunda, sanıklardan İ.K.'nın jandarmaya, Faraşin bölgesinde iki kez güvenlik güçleriyle silahlı çatışmaya girdiği şeklinde ifade verdiğini, ancak eylem evraklarının araştırılmadan yerel mahkemenin hüküm kurduğunu belirterek, şöyle dedi: "Sanıkların, örgütün faaliyeti çerçevesinde herhangi bir suça iştirak etmedikleri kabul edilerek, örgüt üyesi olmaktan cezalandırılmalarına karar verilmiş olmasına rağmen, gönüllü olarak örgütten ayrılarak güvenlik güçlerine teslim olan sanıkların 5237 sayılı yeni TCK'nın 221/2 maddesinden yararlandırılmaları gerektiğinin gözetilmemesi yasaya aykırı bulunduğundan, hükmün bozulması talep olunur."
Bu görüşü emsal kabul eden avukatlar, PKK'ya üye olmaktan yargılanan sanıklarla ilgili mahkemelere başvuru yaptı. Avukatlar, yeni TCK'nın 221/2 maddesinde yer alan, 'Örgüt üyesinin, örgütün faaliyeti çerçevesinde herhangi bir suçun işlenişine iştirak etmeksizin gönüllü olarak örgütten ayrıldığını ilgili makamlara bildirmesi halinde, hakkında cezaya hükmolunmaz' ibaresi nedeniyle, müvekkillerinin tahliye talebinde bulundu. Yasa maddesi doğrultusunda, son bir haftada güvenlik güçlerine teslim olan sekiz sanık tahliye edildi.


    http://www.radikal.com.tr/7653297653290

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.