Suça sürüklenen çocuklar koruma merkezi açıldı

Aileleri tarafından suça sürüklenen çocuklara yönelik merkez, dün Devet Bakanı Nimet Çubukçu tarafından açıldı. İstanbul İl Özel İdaresi tarafından Kemerburgaz Göktürk Beldesi Ağaçlı Köyü'nde...

İSTANBUL - Aileleri tarafından suça sürüklenen çocuklara yönelik merkez, dün Devet Bakanı Nimet Çubukçu tarafından açıldı. İstanbul İl Özel İdaresi tarafından Kemerburgaz Göktürk Beldesi Ağaçlı Köyü'nde yaptırılan merkez sayesinde Çocuk Mahkemesi'nde hakkında koruma kararı verilen çocuklar barındırılacak.
Açılışa katılan İstanbul Valisi Muammer Güler, İstanbul'da suça karışan 207 çocuğun tamamının 37 aileden olduğunu hatırlattı: "Emniyet Müdürlüğü'nün tespitlerine göre, hakkında idari ve adli işlem yapılan çocukların yüzde 81'i öz anne ve babasıyla, yüzde 3'ü yakın akrabasıyla yaşıyor.Yine 2005 yılı Aralık ayında valilikçe yapılan bir araştırmaya göre, 99'u kız olmak üzere suça karıştırılmış 207 çocuğun tamamı sadece 37 aileye mensup. 10 aile, çocuklarının tamamını suça karıştırmayı yaşam biçimi haline getirmiş." Güler İstanbul'da hakkında koruma kararı verilmiş 86 çocuk bulunduğunu söyledi.
Karar mahkemede kalıyordu
Çocuk Koruma Kanunu'nun hükümetleri döneminde yürürlüğe girdiğini hatırlatan Çubukçu, daha önce özellikle suçta kullanılan, suç nedeniyle istismar edilen ya da suçun mağduru olmuş çocukların korunması konusunda ciddi hukuki ve kurumsal destek sıkıntıları bulunduğunu söyledi. Bakan Çubukçu, "Çoğunlukla bir şekilde kanunla ihtilafa düşen çocuk, çocuk mahkemesinden çıktıktan sonra, her ne kadar tedbir kararı da verilse, çocuk mahkemelerinin kapısının önünde bırakılıyordu" dedi.